Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

B

Bandwidth
Bakınız: Bant Genişligi
Bant Genişligi
Bir network bağlantısı üzerinden transfer edebildiğiniz veri miktarının tanımlanması için kullanılan bir terim. Genelde saniyede aktarılan veri miktarıyla belirlenen genişlik, bps(bits per second), kbps(kilobits per second), mps(megabits per second) kısaltmaları ile tanımlanır.
Bant Genişliği
Haberleşme kanalının genişliği veya kapasitesi anlamına gelir. Analog bant genişliği saniye başına Hertz (Hz) veya devir olarak ölçülür. Dijital bant genişliği ise herhangi bir kanal ile gönderilebilecek veri miktarı veya hacmidir ve saniye başına bit olarak ölçülür. Bant genişliği, yaygın olarak bilinen normal "bant" sözcüğüyle karıştırılmamalıdır. Buradaki anlamı bant üzerinde kullanılan alandır. Bant genişliğinin kablosuz iletişimdeki önemi bandın boyutundan veya genişliğinden gelir. Çünkü bu veri iletim hızını etkiler. Yüklü miktarda verinin dar bir kanaldan iletilmesi zaman alır. Aynı miktarda veri daha geniş bir kanal üzerinden daha hızlı bir şekilde iletilir.
Bas Konus
Bakınız: BasKonuş
Bas Konuş
Bakınız: BasKonuş
Baskonuş
Baskonuş(Push to Talk), kullanıcılarının kendi aralarında sesli mesajlaşma yapmalarına imkan veren bir servistir. Bu servis ile birlikte, tek bir tuşa basılı tutarak kendi sesinizi karşı tarafa gönderebilirsiniz. BasKonuş ile tek bir kişi ile mesajlaşabildiğiniz gibi, önceden yaratılan gruplar ile aynı anda konuşabilirsiniz.
Battery
Batarya. Kablosuz telefonların güç kaynağı. Kablosuz telefonlar ve iletişim cihazlarında, nikel kadmiyum, nikel metal hidrid ve lityum iyon gibi, yeniden şarj edilebilir bataryalar kullanılır.
Baz İstasyonu
Bir mobil telefon sisteminde yer alan radyo istasyonu.
Baz İstasyonu
Mobil iletişimin sağlanması için gerekli olan elektromanyetik sinyalleri gönderen ve alan sistemlerdir.
Bekleme Süresi
Mobil cihazlarda, hiç görüşme yapılmadan, şarj edilebilir bataryanın tam olarak dolduğu andan, tükenene kadar geçen süredir. Bu süre, en başta baz istasyonuna yakınlık olmak üzere çeşitli nedenlerle değişiklik gösterebilir.
BES
BlackBerry Enterprise Server - BlackBerry® hizmetinin kurumlarda verilmesi için gerekli olan bir yazılımdır. Şirketin kendi bilgisayar şebekesinde bulunan bir sunucusuna kurulur. Bu sunucu üzerinde başka bir yazılım kurulmamalıdır.
BIS
BlackBerry Internet Service - POP3 destekli bireysel e-postalarını BlackBerry® cihazlarından yönetebilmelerini sağlayan bir servistir. Böylece e-posta mesajlarınız siz hiçbir şey yapmadan, push teknolojisi sayesinde posta kutunuzla eş zamanlı olarak BlackBerry® cihazlarınıza gelir.
Binary
Bilgisayarların verileri gösterirken kullandıkları ikili sayı sistemi. Sadece 0 ve 1 sayılarını içerir.
Bit
Dijital teknolojideki en küçük veri birimi.
Bit Akımı
Dijital verinin bir yerden diğerine sürekli aktarımını açıklayan terim. Ses ve görüntü sistemlerinde eş zamanlı aktarım anlamına da geliyor. Bit akımı teknikleri internette de kullanılıyor.

Sayfalar : 1 2 3 »