Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

D

Dahili Modem
Cep telefonlarında bulunan dahili modem, bağlantı kurduğunuz bilgisayarın internete girmesini sağlar. Yani modeme sahip olmayan bir bilgisayarı Bluetooth veya data kablosuyla dahili modemi bulunan bir cep telefonuna bağlayarak GSM hattı üzerinden internete giriş yapabilirsiniz.
Data Kablosu
Data kablosu, uyumlu iki cihaz arasında veri akışını sağlamak için kullanılır. Cep telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak, görüntü ve ses dosyaları dahil olmak üzere bir çok veriyi iki yönlü olarak aktarabilirsiniz.
DCS
(Digital Cellular System) Dijital Hücresel Sistem. GSM’in 1800 MHz bandı üzerindeki uyarlaması. Avrupa ve ABD’de kullanılıyor.
DECT
(Digital European Cordless Telephone) Dijital Avrupa Telsiz Telefonu. Telsiz telefonlar için Avrupa’ya özel geliştirilmiş bir standart. DECT, telefon ahizesiyle baz istasyonu arasındaki hava arayüzünü tanımlar.
Dijital Zoom
Görüntünün yakınlaştırılmasıdır. Fotoğraf makinasındaki dijital Zoom özelliğini kullanmak, düşük çözünürlük ve dolayısı ile düşük kalitede resimler çekmenize yol açacaktır. Geleneksel optik Zoom'lardan farklı olarak dijital Zoom, resmi çekilen nesneye Zoom yaparak her yaklaşıldığında piksellerin büyüklüğünü (sayısını değil) ikiye katlayan basit bir yazılım kullanmaktadır. Yani sonuç, çözünürlüğü artırılmış bir görüntü değil, daha az sayıda pikselden oluşan bir görüntüdür.
Disc2Phone
CD parçalarının, herhangi bir çevirme işlemi gerçekleştirmeden direk olarak telefonunuzda çalmasına imkan veren teknolojidir. CD'de bulunan parçaları telefonunuza göndermeniz yeterli.
DLNA
(Digital Living Network Alliance) DLNA, bu teknolojiye sahip cihazların birbirine bağlanmasını sağlar. Örnek olarak cep telefonunuzda bulunan resimleri televizyonunuzdan veya bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz. Bu örneğin tersi de mümkündür. DLNA teknolojisi cihazları birbirine bağlayarak, ortak içerik kullanımını mümkün kılar.
DNS
Alan adı sistemi, sunucunun ve ona bağlı istemcilerin internet kayıtlarının tutulduğu bir tür veritabanıdır. Siz bir siteye erişmek istediğinizde, DNS sayesinde hangi site nerde, hangi IP hangi bilğisayara ait olduğu belirlenir, ve istediğiniz yere erişirsiniz. Bu sistem istemcilerin ve sunucuların isimlerini, alan adını ve IP numarası gibi bilgileri içerir.
Dolaşım
Yabancı bir ağ içinde yapılan aramaları tanımlayan terim. Mobil telefon operatörlerinin kullanıcılarına, anlaşmalı oldukları diğer operatörlerin kapsama alanlarında hizmet vermesi. Dolaşımın sadece ülkeler arasında olması gerekmez, yakın gelecekte aynı ülkede GSM ve UMTS ağları içinde de dolaşım uygulaması yapılabilir.
Dotmobi
ICANN tarafından onaylanan mobil web sayfaları için oluşturulmış isim standartı
Downlink
Ağdan ya da servis sağlayıcıdan kullanıcıya dönük veri transferine verilen ad. (Tam tersine uplink adı verilir)
DSL
(Digital Subscriber Line) Dijital Abone Hattı. DSL ve xDSL telefon hatlarını kullanıldığı tüm genişbant metodları kapsar.
Dual Band
İki farklı frekans boyunda sinyal alıp gönderme yapabilen telefonlara verilen spesifikasyon.Bu cihazlar ile Sim Kartını değiştirmek kaydıyla hem GSM 900 lisanslı bir operatörden, hemde GSM 1800 lisanslı bir operatorden
Dual Bant
Bakınız: Dual Band
Dual SIM
Bakınız: Çift Hat

Sayfalar : 1 2 »