Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

N

Navigasyon
Navigasyon sistemi; temel olarak, GPS ve digital harita veritabınına dayanmaktadır. Navigasyon sistemi; adres, ulaşım ağı sistemi, yol veri tabanı gibi farklı disiplindeki birçok bilginin güncel ve sağlıklı bir şekilde sisteme entegre edilmesi ile üretiliyor. Navigasyon, belirlediğiniz varış noktalarına en kısa ve optimum yol güzergahını tespit edip, sesli ve görsel yönlendirmelerle konforlu bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir sistemdir.
Navigatör
Hareket halindeki bir aracın, önceden belirlenen bir yol üzerinde gitmesine yardımcı olan cihaz.
Near Field Communication
Near Field Communication - Yakın Saha İletişimi (NFC) kablosuz bir iletişim teknolojisidir. NFC, elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlar. NFC teknolojisi kullanılarak Mobil Ödeme yapılabilir.
Net Lock
Telefon yazılımının kilitlenmesi ve yalnızca şebeke tarafından verilen SIM kartla açılabilmesi durumudur. Telefonun markasına ve modeline bağlı olarak farklı kilit açma sistemleri mevcuttur.
NFC
Bakınız: Near Field Communication
Ngage
Bakınız: N-Gage
N-Gage
Nokia Nseries ve diğer S60 3. sürüm cihazları ile uyumlu mobil oyunlar için oluşturulan N-Gage platformu sayesinde kullanıcılar, Nokia’nın mobil oyun topluluğu N-Gage Arena’ya bağlanmanın yanı sıra, kaliteli mobil oyunlara kolaylıkla ulaşarak oyun satın alabiliyor, oynayabiliyor ve yönetebiliyor. Nokia, geniş bir oyun portföyü sunmak için dünyanın önde gelen firmaları ile işbirliği yapıyor.
NMT
İskandinavya, bazı Avrupa ülkeleri, Rusya'nın bazı bölgeleri, Orta Doğu ve Asya'da kullanılır. NMT bir analog şebekedir.
Noise
Gürültü. İşaretin ve verinin kalitesini düşüren, istenmeyen elektriksel veya elektromanyetik enerji. Sayısal veya analog sistemlerde oluşur, her tip dosya ve iletişimi etkiler.
Nokia
Mobil dünyanın lideri Nokia, giderek birbirinin içine geçen İnternet ve iletişim sektörlerinde dönüşümü ve gelişmeyi yaratan firmadır. Nokia pek çok farklı mobil cihaz üretmekte ve bu cihazlar yoluyla, kullanıcılara müzik, navigasyon, video, televizyon, görüntüleme, oyun ve kurumsal mobilite deneyimleri sunmaktadır. Nokia ayrıca iletişim ağlarına yönelik ekipman, çözüm ve hizmetler de sağlamaktadır.
NTSC
National Television Standarts Committee'nin kısaltmasıdır. NTSC uyumluluğu, ABD’de kullanıldığı şekilde, NTSC formatında olan önceden kaydedilmiş görüntü bantlarını oynatma kabiliyeti sağlar.
Numara Taşıma
Bakınız: Numara Taşınabilirliği
Numara Taşınabilirliği
Herhangi bir operatör değişikliğinde müşterinin her zamanki telefon numarasını veya ISDN'sini geçiş yaptığı operatörün şebekesinde de kullanabilme özelliğidir.