Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

V

VAS
(Value added Services): Katma değerli servisler. GSM operatorlerinin kullanıcılarına sunduğu ek hizmetler.
Veri İletişimi
Verinin belirli protokoller uyarınca kaynak ve hedef noktalar arasında iletilmesi, alınması ve doğrulanmasıdır.
VGA
0,3 MP değerine karşılık gelen kamera çözünürlüğüdür. VGA kameraya sahip bir telefon 640 x 480 çözünürlüğünde fotoğraflar çeker.
VGA Kamera
Bakınız: VGA
VibeTonz
Çalan melodiye uygun titreşim özelliğidir. Çalan melodiye ve müziğe uygun olarak titreşim özelliğinin aktif hale gelmesidir. Sürekli olarak titreme yerine, VibeTonz ile ritme uygun titreme sunmaktadır.
Video konferans
BL-ISDN tarafından desteklenen gerçek zamanlı ve audio-visual (görsel-işitsel) bir iletişim sistemidir. Video telefon konferans (videotelephony conference) özelliği sunmasının yanı sıra video konferansa ilişkin farklı çalışmaları da birleştirilebilmektedir.
VLR
(Visitor Location Register): MSC sınırları içerisinde bulunan telefonların bilgisi.
VMS
(Video Messaging Service): Video Mesaj Servisi. GSM ağlarında SMS'in video iletimine imkan verecek şekilde geliştirilmiş hali.
VNI
Virtual Networking Indeks - Küresel ağ endeksi
Vodafone
GSM (Küresel Mobil İletişim) sektöründe hizmet sunmak amacıyla 1994 yılında faaliyete geçen Telsim, 24 Mayıs 2006 tarihinde Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ticari unvanıyla Vodafone Grubu bünyesine dahil olmuştur. Vodafone, İngilitere'de kurulan ilk GSM operatörü olarak 1 Ocak 1985 tarihinde İngiltere'nin ilk mobil görüşmesini yapmıştır. Şebekenin adı, cep telefonları üzerinden ses ve veri servislerinin sunulmasını simgelemek amacıyla Vodafone olarak seçilmiştir.
VoIP
(Voice over IP) IP üzerinden ses. IP ağları üzeriden ses iletimini tanımlayan terim. VoIP ses ve verinin aynı ağ altyapısı üzerinden iletimine imkan verir. VoIP sistemlerinde analog ses sinyalleri sayısallaştırılarak ağ üzerinden "stream" veri paketleri halinde iletilir. IP ağları, her bir paketin verilen süre içerisinde ağ üzerindeki en etkin yolu kullanarak hedefe ulaşmasına izin verir.
Voice Codec
IP Telefonu uygulamalarındaki en temel işlem sesin sıkıştırılmasıdır. Bu amaçla çeşitli teknik ve standartlar uygulanmaktadır. Bu sıkıştırma ve çözümleme işlemini yapan cihazlara genellikle Codec (Coder-Decoder) denilmektedir.
Voicemail
Sesli Mesaj. Sesli olarak mesaj gönderip, alabileceğiniz mesaj servisidir.
Voip
Bakınız: VOIP
VPN
Kalıcı Sanal Devre, operatörün altyapısı üzerinde "talebe bağlı olarak" oluşturulan özel bir ağdır. Belirli bir kullanıcı grubu arasında dinamik bir iletişim ortamının oluşturulmasını sağlar ve şebeke kaynakları sadece gereken zamanlarda kullanılır. VPN hizmetleri ses (özel numara ile) ve veri iletişimini içerir. Bu teknolojinin kullanımı esnasında iletişim izole bir şekilde sağlanır.