Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

S

Sar
(Specific Absorption Rate) Elektromanyetik enerjinin vücut tarafından soğurulma(emilme) hızıdır. Birimi Wat/kg dır. İnsan vücudu yüksek frekans alanlarına duyarlıdır. Vücut tarafından yutulan bu enerji ısıya dönüşür. Isı içerde oluştuğu için derimiz tarafından algılanmaz. Bu yüzden vücut sıcaklığı kontrol sistemi etkilenir. Bu nedenle, SAR değeri yüksek cihazların vücutta yaratacağı etki de yüksek olacaktır. AB Konseyi tarafından tavsiye edilen SAR limiti 2.0W / Kg'dır.
Satellite communication
Uydu iletişimi. Dünya üzerindeki çeşitli istasyonlar arasında veri iletişimi sağlamak için dünya yörüngesindeki uyduların kullanılması.
SDND
Kullanıcı sesine bağlı sesli arama
Self Timer
Deklanşöre basıldıktan belli bir süre sonra çekim yapılmasını sağlayan bir özelliktir. Genellikle deklanşöre basıldıktan 7 saniye sonra fotoğraf çeker. Bu özellik makinenin başında durmadan kendinizi de çekmenizi sağlar.
Self-timer
Cep telefonunuzun kendinize doğru koyup, belli bir süre ayarladığınızda, geri sayarak sevdiklerinizle birlikte fotoğraf çekinmenizi sağlayan özelliktir.
Senkronizasyon
Aynı anda veya uyumlu bir şekilde (eş zamanlı) yürütülen veya tekrar edilen süreçtir. Senkronizasyon aynı dosyaların farklı cihazlar üzerinde oluşturulmasında kullanılır. Örneğin, herhangi bir Nokia kullanıcısı Nokia PC Suite yardımıyla telefon rehberini, takvimini ve yapılacaklar listesini bilgisayarıyla senkronize edebilir. Bütün cep telefonu modelleri senkronizasyon özelliğini desteklemez.
SensMe
Kullanıcıların ruh haline göre uygun müzikler seçmeyi sağlar.
Sesle arama
Cep telefonu modellerine göre küçük farklılıklar gösteren bu özellik, aramak istediğiniz bir numara için önceden kaydettiğiniz bir sesi söyleyerek, telefonun o numarayı otomatik aramasıdır.
SGPS
GPS ve Baz İstasyonlarının yardımıyla kapalı mekanlarda konum belirleyebilme özelliği
Shake Control
Telefonu sallayarak oyunları oynamayı ya da şarkılar arası geçiş yapmayı sağlar.
SIM
Subscriber Identity Module – Abone Kimlik Modülü. Aboneye ait kişisel bilgileri ve network bilgilerini barındıran akıllı karttır.
SIM AT
(SIM Application Tool Kit ) Telefon üzerinde, operatörlerin desteklediği şekilde yeni menülere olanak tanıyan teknoloji.
SIM Kilidi
Bakınız: Sim Kilidi
sim
Bakınız: SIM
Sim kilidi
Telefonun yazılımı kilitlendiğinde yalnızca şebeke tarafından verilen SIM kartla açılabilir. Telefonun markasına ve modeline bağlı olarak farklı kilit (blokaj) açma sistemleri mevcuttur.

Sayfalar : 1 2 3 »