Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

T

T9
T9, cep telefonu ile hızlı mesaj ve e-posta yazmanızı sağlayan teknolojidir. Telefonun sayısal tuşları üzerinde birden fazla harf bulunmaktadır. Normalde bir harf yazarken bir tuşa 2 veya 3 kez basmamız gerekebiliyor. T9’da ise harf yerine kelime tabanlı yazı yazıyoruz. Yani bir yazı yazarken kelimenin içerisinde bulunan harfleri, bu harflerin bulunduğu tuşa bir kez basarak ekleyebiliyoruz. İlk başlarda anlamsız kelimeler çıksa da siz kelimenizi tamamlamaya yakın, T9 yazmak istediğiniz kelimeyi ekrana getirir.
Talk time
Bakınız: Konuşma süresi
Tarayıcı
İnternette yer alan sitelerin yazıldığı bilgisayar dilini deşifre edip; sizin bu belgeleri ekranınızda yazılar, resimler ve benzeri belgeler olarak görmenizi sağlayan aracı programlardır.
Tarife
Tarife, farklı konuşma alışkanlıklarınız göz önünde bulundurularak, ihtiyaçlarınızı en iyi ve en ekonomik biçimde karşılayan ücretlendirme planlarıdır.
TDMA
Özellikle ABD'de kullanılan bir dijital standartıdır, ancak Latin Amerika, Yeni Zelanda, Rusya'nın bazı bölgeleri ve Asya Pasifik'te de kullanılır. TDMA bir dijital şebekedir.
T-DMB
Cep telefonundan televizyon yayınlarını hareket halindeyken bile iyi bir görüntü kalitesiyle izlemeyi sağlayan teknoloji
TFT LCD
(Thin Film Transistor) Notebook ekranları ile gelişim basamaklarını kullanan TFT teknolojisinin en önemli avantajı piksellerin birbirinden bağımsız olarak transistör aracılığıyla yönetilmesidir. Kaliteli görüntü, canlı renkler, aktif Pixel desteği gibi avantajlarının yanında; yüksek maliyet, fazla pil tüketimi ve hassas olması gibi dezavantajları da vardır.
Three axis gyro
3 boyutlu hareket algılayıcı (Three-axis gyro) Tüm harekete duyarlı telefonlarda telefon sizin yukarı-aşağı, sağ-sol hareketlerinizi algılayabiliyordu. iPhone 4’de ise çapraz yönlerde yapacağınız hareketleri de hızlarını da ölçerek algılayabiliyor.
Toplu SMS
Abonelere periyodik olarak yada değişik zamanlarda gönderilen toplu SMS'lerdir.
Touchwiz
Kişiselleştirilebilen kullanıcı arayüzü olarak bilinen bu özellik sayesinde, telefonunuzun ekranına dokunduktan sonra "sürükle bırak" mantığı ile çalışır.
TrackID
Müzik tanıma özelliği. Ekrana şarkı adı, şarkıcı/topluluk ve albüm bilgilerini getirir.
Tri-Band
Cep telefonunun GSM 900, GSM 1800 ve GSM 1900 gibi üç farklı frekans bandında çalışabilmesi
Truesync
Starfish tarafindan geliştirilen, mobil araçlarla, pclerde bulunan takvim, adres defteri, ajanda kullanımının senkronize edilmesini sağlayan teknoloji.
TTS
(Text to Speech) Yazılı metinleri sesli olarak okuyan uygulamalar. Birçok IVR uygulamasında, sistemin yazıları aboneye makine sesiyle okuması yöntemi kullanılmaktadır.
Turkcell
Türkiye'de GSM temelli mobil iletişim, Şubat 1994'te Turkcell'in hizmete girmesiyle başladı. 27 Nisan 1998'de T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalayan Turkcell, abonelerine sunduğu mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerin çeşitliliğini, kalitesini ve buna bağlı olarak abone sayısını da artırarak gelişimini sürdürmüştür.

Sayfalar : 1 2 »