Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

U

Uçuş modu
Cep telefonlarının açılmadığı yerlerde telefonun GSM bağlantısını (sinyalini) kesip diğer özelliklerinden(müzik dinleme, oyun oynama...) yararlanılmasını sağlayan moddur.
UFB LCD
(Ultra Fine & Bright) Samsung tarafından geliştirilen ekran teknolojisi. TFT ekranlara göre daha ucuz maliyet, daha dayanıklı yapı ve daha az pil tüketimi gibi avantajlarının yanında; pasif Pixel ve yine TFT ekranlara göre daha düşük görüntü kalitesine sahip olması dezavantajlarıdır.
UMA
Cep telefonlarının wi-fi, bluetooth gibi lisans gerektirmeyen şebekeler üzerinden telefon erişimini sağlayan teknoloji
UMTH
Her türlü telekomünikasyon şebekesi ve altyapısı üzerinden, her türlü teknolojiyi kullanarak, şehirlerarası ve/veya uluslararası telefon hizmetleridir.
UMTS
(Universal Mobile Telecommunication System) 3G teknolojisinin ilk adımıdır. GSM şebekesi üzerinden 14.4 kbit/s hızına ulaşılabilirken UMTS'de bu hız 384 kbit/s'ye kadar çıkmaktadır. Bu sayede cep telefonundan görüntülü görüşme ve hızlı internet servisleri ile diğer 3G servislerinin kullanımı mümkün olmaktadır.
Uplink
Kullanıcıdan bağlı olduğu ağ veya servis sağlayıcıya dönük veri transferine verilen ad (Tersi Downlink).
UPnP
(Universal Plug and Play) Cep telefonun iç-dış bilgisayar ve telefon ağlarına bağlanabilme özelliğidir.
URL
Internet ortamındaki bir kaynağın adresine ilişkin kullanılan standart.
USB
(Universal Serial Bus) Bilgisayarlar çeşitli aygıtların iletişim kurmasına olanak tanıyan bir çevre birimi veri yolu standartıdır.
USB desteği
USB desteği bulunan telefonlar veri kablosu yardımı ile telefonun hazfızasındaki bilgileri bilgisayara veya bilgisayardaki verileri telefona taşımanıza imkan verir. Bazı telefonlar bu özellikleri sayesinde bilgisayarlardan şarj olabilmektedir.
USSD
(Unstructured Supplementary Services Data) USSD, GSM şebekesi üzerinden veri iletmenin bir yoludur. USSD'nin Data servisleri ile benzerlikleri vardır. Kullanıcı USSD servisine bağlandığında oturum başlar ve uygulama sonlanana kadar açık kalır. USSD mesajları en çok 182 karakter olabilir.
uTrack
Bakınız: Mobil İzleyici
UXGA
Bakınız: 2 Megapiksel