Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

C

Call Barring
Telefonun tüm yapılan aramalara veya belirli aramalara kapatıp açılabilmesi.
Call center
Bakınız: Çağrı merkezi
Call Divert
Bakınız: Çağrı yönlendirme
Call Hold
Bakınız: Çağrı Bekletme
Call Timer
Airtime'ın kullanım süresinin kümülatif olarak kaydedildiği servis. Cep telefonlarında bütün aramaların süresinin kaydedilmesi.
CAMEL
(Customized Applications for Mobile Enhanced Logic) GSM'de IN özelliklerini desteklemek üzere geliştirilen GSM standardı. "Hazırkart" bu teknolojiye iyi bir örnektir.
CDMA
(Code Division Multiple Access) Kod Bölümlü Çoklu Erişim. Kuzey Amerika, Kore ve Japonya’da kullanılan ikinci ve üçüncü jenerasyon sistemlerin kullandığı protokol tipi. CDMA, tek bir transmisyon kanalının birden fazla kullanımına açarak bantgenişliğinin daha verimli olarak kullanımını sağlar.
Cell
Bakınız: Hücre
Cell BroadCast
Bakınız: Hücre Yayını
Centrino
Intel Centrino Tekonolojisi Intel Pentium M Processor, Intel PRO/Wireless Network Connection 802.11b ve Intel 855 PM Chipset bileşenlerini içeren bir mobil platformdur. Daha ince ve hafif, daha uzun pil ömrüne sahip, kablosuz bağlantı özellikleri entegre, gelişmiş mobil cihazlara olanak sağlar. Yalnızca bu 3 bileşeni içeren (İşlemci, Chipset ve Wireless) sistemler centrino olarak adlandırılmaktadır.
Cep telefonu
Kişinin yanında taşıyabildiği, kablosuz telefon.
CEPT
(Conférence Européenne des Administration des Postes et Telephones) Avrupa’da telekomünikasyon konusunda koordinasyon ve standart belirlemeden sorumlu örgüt.
CLIP
(Calling Line Identification Presentation) Şebeke destekli bir hizmettir.Arama yapan kişinin telefon numarasının karşı tarafın ekranında görünmesidir. İsteğe bağlı olarak numaranız karşı tarafın ekranında görüntülenir veya görüntülenmez. Abonelik işlemleri sırasında “Numaranız karşı telefonda görülsün mü?” sorusu bu uygulama için sorulur.
Codec
Coder (Kodlayıcı) ve Decoder (Çözücü) kelimelerinin birleşimiyle meydana gelen bu terim, sinyalleri kodlayıp çözen yazılım veya donanım parçaları için kullanılır.
CSD
(Devre Anahtarlamalı veri aktarımı) 9600 bit/sn hızında devre anahtarlamalı veri iletimi. Nokia 3330, Ericsson T29, Siemens C45 gibi, GPRS özelliği olmayan WAP'lı telefonlar CSD ile WAP'a bağlanırlar.

Sayfalar : 1 2 »