Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

R

RAM
(Random Access Memory): Rastgele erişimli bellek. İşlemci tarafından okunup yazılabilen, üzerinde bilgilerin geçici olarak tutulduğu bellek.
RDS
(Radio Data System - Radyo Veri Sistemi) Radyo sinyalleri üzerinden sayısal (dijital) bilgi aktarma sistemidir. Yayın yapan radyo istasyonunun tanımlayıcı adının kullanıcılara iletilmesi amacı ile kullanılır.
Real One Player
Telefondaki multimedya içerikleri sesli ve görsel olarak oynatmaya yarayan bir uygulama. Real One Player olan Nokia 3650 modeliyle cepten Mobil TV servisi izlenebilmektedir.
Resolution
Bakınız: Çözünürlük
RF
(Radio frequency) Telsiz frekansı. Telsiz iletişimine uygun frekansları gösterir. Kablolu TV ve yayın ağları RF teknolojisini kullanırlar.
Roaming
Bakınız: Dolaşım
ROM
(Read Only Memory) Sürekli okunan bellek. İçerdiği verilerin üzerine bir kere yazıldığı ve bir daha değiştirilemediği bellek tipidir.
Router
Birden fazla ağı birbirine bağlayan cihaz; ağlar arasında paketleri akıllı bir şekilde yönlendirir.
RSS
Destekleyen web sayfalarında seçeceğiniz haber, makale ve mesaj kaynaklarındaki yeni yazıların başlık ve özetlerini, sizin için biraraya toplayan bir standartdır.
Rss Okuyucu
Web sitelerinden ve günlüklerinden son dakika haberlerini ve başka içerik öğelerini cep telefonunuzdan takip etmenizi sağlayan yazılım.