Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

P

PBX
(Private Branch Exchange): Abone sistemine dayanan sayısal veya analog telefon santralı, özel veya herkese açık telefon ağlarını birbirine bağlamak için kullanılır.
PC Suite
Kullanıcıların telefonlarını bilgisayarlarıyla eş zamanlı kullanmalarını (senkronize etmelerini), program yüklemelerini, telefon ayarlarını yapılandırmalarını ve telefon üzerinde kayıtlı dosyaları yedeklemelerini (back up) sağlayan yazılımdır.
PDA
(Personal Digital Assistant) Kişisel Dijital Asistan. Avuçiçi bilgisayar. Küçük, kompact bir yapıda, dokunmaya hassas bir ekrana sahip, klavyesiz bir sistem. Veri girişi için özel bir kalem kullanılıyor.
PIM
Kişisel bilgi yönetimi (Rehber, saat, takvim vb.)
PIN
(Personal Identification Number) SIM Kartı şifresi. Mobil telefon hattına ait SIM kartların başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için konulmuş bir şifredir. Sadece kartın sahibi tarafından bilinen özel bir numaradır. Üç kez hatalı girildiğinde kartın kullanıma karşı bloke olmasını sağlar. Bu tür geçici bloke durumlarında SIM kartların PUK numaraları yardımı ile bloke çözülür ve hat yeniden kullanılır hale gelir.
PIN Kodu
(Personal Identification Number): Kişisel Kimlik Numarası Kablosuz cihazlar kapsamında PIN, bir aramayı veya veri iletimini tamamlamak için SIM kartla birlikte kullanılan bir koddur.
PIN2
Sadece belirli servislere erişim sağlamak için girilmesi gereken koddur.
Piksel
Bir bilgisayar ekranında veya görüntüsünde programlanabilen temel renk birimi. Fiziksel değil mantıksal bir birimdir. Bir pikselin boyutu, ekranın ayarladığınız çözünürlüğüne bağlıdır.
Pin
Bakınız: PIN
Pin kodu
Bakınız: PIN Kodu
Pin2
Bakınız: PIN2
Pixel
Bakınız: Piksel
PMOLED
Passive-Matrix OLED ekran teknolojisi.
POC
Push to talk over cellular: Hücresel şebeke üzerinde doğrudan birebir ve çoklu ses iletişimi sağlayan bir servistir. Tek bir tuşla bir veya birden fazla kişiyle görüşme yapılabilir. Çağrı neredeyse anlık yapılır; karşı taraf gelen çağrıya cevap vermek zorunda değildir. Bu hizmetten faydalanabilmek için PoC destekli özel bir terminal kullanılmalıdır.
Podcast
İnternet üzerinden indirilebilen radyo izlenceleri veya diğer sesli programlardır. Bir podcast'in podcaster olarak adlandırılan yapımcısı, abone olabileceğiniz dizi bölümleriyle podcast'ini güncelleştirir.

Sayfalar : 1 2 »