Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

A

A GPS
Bakınız: A-GPS
AAC
(Advanced Audio Coding) MP3'e alternatif olarak geliştirilen müzik sıkıştırma formatı. MP3'e göre %25 daha kaliteli olan formattır.
ACD
(Automatic Call Distribution) Otomatik Çağrı Dağıtımı. Gelen çağrıları merkezi ofisten farklı yerlerdeki çalışanlara yönlendiren cihaz veya servis
ADSL
Asymemmetric Digital Subscriber Line – Asimetrik Dijital Abone Hattı. Bakır telefon hatları üzerinden asimetrik iletim metoduyla yüksek hızlı veri transferine imkan sağlayan teknoloji.
A-GPS
Konum bilgilerini şebeke desteği ile birlikte daha detaylı bir şekilde görmenizi sağlar. A-GPS ile size yakın mekanları da görebilirsiniz.
Airtime
Abonenin cep telefonu ile iletişim kurarken harcadığı zaman.
Akıllı Kart
Cep telefonlarımızda yaygın olarak kullanılan ve üzerinde pul büyüklüğünde bir bilgisayar bulunan kartlar, ‘akıllı kart’ olarak adlandırılıyor. Akıllı kart teknolojisinin veri saklama kapasitesi arttıkça, yakın gelecekte, kimlik kartı, kredi kartı, sosyal hizmetler kartları, nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport yerine geçen tek bir kart olacak.
Aktif Bekleme
Temel uygulamalara ve verilere doğrudan telefonunuzun ana ekranından erişmenizi sağlar.
Aktif matris
Aktif matris ekranda bir pikselin parlaklığı için daha az akım gerekir. Ekran üzerindeki bu özellik pilden tasarruf sağlar.
AMOLED
AMOLED teknolojisi, şuan kullanılan teknolojilere göre daha az enerji harcayarak daha fazla netlik ve parlaklık sunan ekran teknolojisidir.
AMPS
Genellikle ABD'de kullanılır. Ayrıca Latin Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda, Rusya'nın bazı bölgeleri ve Asya Pasifik'te de kullanılır. AMPS bir analog şebekedir.
AMPS
(Advanced Mobile Phone System) Gelişmiş Mobil Telefon Sistemi. Bir analog mobil telefon standartı. ABD, Güney Amerika’nın büyük bir bölümü ve Güney Pasifik’te halen kullanılan bu standart Avrupa mobil telefon standartlarıyla uyumsuz.
AMR
MMS için sık kullanılan ses formatı. 2 dakikalık ses kaydını 50 KB gibi boyutta saklayabilen çok gürültülü olmayan ortamlar için yeterli kaliteyi sağlamaktadır.
AMS
Uzaktan video klip göndermek için sesli mesajlaşma servisi.
Android
Cep telefonları için Google'ın geliştirdiği işletim sistemidir. Android işletim sistemini destekleyen yazılımlar sayesinde, bu sistemi kullanan cep telefonlarının özellikleri artırılabilir.

Sayfalar : 1 2 »