Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

E

e.PC
Kişisel bilgisayarların ev içindeki televizyon, radyo, oyun, müzik çalar, DVD gibi eğlence uygulamalarını çalıştırmasına olanak veren yeni nesil modellerine verilen isimdir. Salonlarda bulunan e.PC’ler tüm ev bireylerini ilgilendiren işlevleri büyük ve kaliteli ekranında ve kablosuz uygulamalarıyla sunuyor. E.PC’ler donanımla birlikte, gelişmiş bir yazılım platformuna sahip ve bilgisayar açılmadan bile bazı uygulamalar çalıştırılabiliyor.
ECSD
(Enhanced Circuit Switched Data) Gelişmiş Devre Geçişli Veri. EDGE teknolojisine dayanan bir GSM ağında GPRS ve HSCSD için geliştirilmiş iletim teknolojisi.
EDGE
Enhanced Data Rates for Global Evoluation (EDGE) network kapasitelerini destekleyecektir (Aynı anda tutulabilen data miktarı). GSM sağlayıcıları için, bu yeni teknoloji HSCSD ve GPRS data oranları 3-fold'a çıkaracaktır.
EDR
Aynı anda birden fazla Bluetooth cihazına bağlanabilme.
EFR
Cep telefonlarının kulaklık kısımlarından elde edilen sesin kalitesini yükselten bir teknolojidir.
Eller Serbest
Bakınız: Handsfree
E-Posta
Elektronik posta.
E-posta okuyucu
Telefonunuzdan pop3 destekli maillerinizi okumanızı sağlayan yazılım.
ETACS
Avrupa ve Asya Pasifik'te kullanılır. ETACS analog şebekedir.
ETSI
(European Telecommunications Standarts Institute) Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü. Avrupa'da telekomünikasyon standartlarını belirleyip, gözeten kurum. GSM ve UMTS ağlarında protokol ve iletim metodlarını bu kurum belirliyor.