Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

W

W LAN
Bakınız: W-LAN
W3C
(World Wide Web Consortium)İnternet’te teknik standartlar ve yönetim konusunda yetkili organ.
WAP
(Wireless Application Protocol) Kablosuz Uygulama Protokolü. Mobil cihazlardan İnternet erişimi sağlayan teknoloji. HTML dilini mobil cihazlarda kullanıma uygun WML diline çeviren WAP geçiş noktalarına mobil cihazlardan erişime dayanır. Mobil cihazlarda İnternet içeriğini çevirip, gösterecek bir tarayıcıya ihtiyaç duyulur.
WAV
IBM ve Microsoft'un küçük ses kayıtlarını herhangi bir bilgisayarda çalmak için geliştirdiği ses dosyası formatıdır. Yaygın olan formatlar arasında en basitlerinden biridir. Windows 3.1'den bu yana Windows ortamında ses dosyalarının ana formatı olarak kulanılmaktadır. WAV (.wav) uzantısıyla tanımlanır.
WCDMA
Wideband Code Division Multiple Access: Üçüncü nesil (3G) teknoloji ile kullanıcılara daha fazla seçenek sunulacak ve iletişim, veri aktarımı ve eğlence gibi hizmetler kablosuz terminaller aracılığıyla sağlanacaktır.
wi fi
Bakınız: W-LAN
Widget
Widget cep telefonlarına ekstra özellik katan ve bu özelliklere ait verilere hızlı şekilde ulaşmanızı sağlayan küçük masa üstü simgeleridir. Widget kısayol tuşu olarak da tanımlanabilir.
Wifi
Bakınız: W-LAN
Wi-Fi Direct
Wi-Fi Direct, kablosuz bağlantı özelliği olan iki cihazın birbiriyle doğrudan bağlanabilmesini sağlar. Böylece iki cihaz kablosuz olarak hızlı bir şekilde veri transferi yapabilir.
Wi-Fi Hotspot
Wi-Fi Hotspot özelliği bulunan cep telefonları, şebeke üzerinden aldığı internet hizmetini çevresindeki cihazlara Wireless aracılığı ile dağıtabilir. Hotspot ile bir telefona bağlanabilen cihaz sayısı telefonun özelliğine göre değişir. Hotspot özelliği ile sadece cep telefonunuza internet paketi alıp, wireless özelliği bulunan başka bir cep telefonu veya bilgisayar ile internete bağlanabilirsiniz.
Wimax
Yaklaşık 50 km. mesafe içerisinde internet ve iletişim hizmeti sağlamaya imkan tanıyan wi-fi benzeri teknolojidir.
Wireless LAN
Bakınız: W-LAN
WLAN
Bakınız: W-LAN
W-LAN
(Wireless Local Area Network) Kablosuz Yerel Ağ. Mikrodalga veya kızılötesi sayesinde kablosuz çalışan yerel ağ.
WMA
Microsoft tarafından sıkıştırılmış bir ses dosyası uzantısıdır.

Sayfalar : 1 2 »