Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

G

Gateway
GSM ile internet arasında geçişi sağlayan birim. Ağ geçidi sitemi.
Geniş Bant
Bir şirkete ait sinyallerin sayısal verilere dönüştürülerek çok yüksek frekanslarda iletilmesidir. İletilen veriler alıcı üzerinde demodülatör (kip çözücü) aracılığıyla ayıklanır. Bu iletim kanalı, ses iletim kanalına oranla daha büyük bir bant genişliğine sahiptir. Farklı frekans bant genişlikleri sayesinde belirli bir zaman dilimi içinde çok daha fazla veri iletilebilir. İletişim cihazları ve cep telefonları kablosuz geniş bant kullanır.
Genişbant
Yüksek hızda veri transferi teknolojisinin genel adı olarak kullanılmakta olup, bu teknoloji ADSL, kablolu ve uydulu olmak üzere üç farklı şekildedir. Hızlı ve kesintisiz olması sayesinde genişbant üzerinde yüzlerce uygulama ve fonksiyon kullanılabilir. Örneğin İnternet üzerinden TV kalitesinde kesintisiz film izlemek, ses kalitesi yüksek radyolar dinlemek, ve her türlü dosyayı hızlı biçimde bilgisayara indirmek mümkündür.
Gesture Kontrol
Bu özellik sayesinde telefonunuza gelen çağrıları, telefonunuza dokunmadan cevaplayabilir veya reddebilirsiniz. Bu özellik telefon modeline göre Alarm ve menülerde de kullanılabiliyor.
GHz
1 milyar hertz. Alternatif akım veya elektromanyetik dalga frekans ölçüsü. Bilgisayarlarda işlemcinin saat hızını gösterir
GIF
(Graphics Interchange Format) Grafik dosyalarını sıkıştırmak amacıyla Compuserve tarafından yaratılmış bir grafik formatıdır. Web dökümanlarında sık sık kullanılır.
Göz kırpma modu
Yüz algılama özelliğine sahip telefonlarda ek özellik olarak sunulur. Resim karesi içerisindeki insanların gözlerinin açık olduğu anı yakalar ve o an fotoğrafını çeker.
GPRS
General Packet Radio Service – Genel Paket Radyo Servisi. Yüksek hızlı paket veri iletimine imkan veren ve 2.5G'nin temelini oluşturan teknoloji. WAP'ta 9600 bit/sn olan veri aktarım hızı GPRS ile 44,000 bit/sn mertebelerine ulaştı. Ayrıca bağlantı ücreti
GPRS Class
GPRS teknolojisinde Class, indirme ve gönderme hızını etkileyen bir konudur. Class 12 olduğunda cihaz 4 slottan gönderme ve alma yapabilir. Class 10 olduğunda 2 slot gönderme, 4 slot indirme işleminde kullanılır. Yüksek Class daha hızlı gönderme ve indirme hizmeti sağlar.
GPRS Slot
Telefonun GPRS için kullandığı yükleme ve indirme oranlarını verir. Örnekler: GPRS Sınıf 8 (4+1) Sınıf 8’de, 4 slot karşıdan yükleme ve 1 slot karşıya yükleme içindir. Web taraması için uygundur ve ayrıca gönderdiğinizden daha fazla e-posta okuyabilirsiniz. GPRS Sınıf 10 (4+1, 3+2) Yukarıdaki örnekte verilen bu profil, hızlı mesajlaşma gibi yoğun GPRS kullanımı için idealdir.
GPS
(Global Positioning System) Küresel Konumlandırma Sistemi. Sivil ve askeri amaçlarla kullanılan uydulara dayalı bir yön bulma sistemi. Bir GPS alıcısı birkaç metrelik bir hassasiyetle yeryüzündeki konumu ve yüksekliği bildirebilir. Gelecekte UMTS terminallerinin bu sistemi kullanarak yön bulma hizmeti ve yer bazlı bilgiler verebileceği varsayılıyor
GRPS
Bakınız: GPRS
GRX
(GPRS Roaming Exchange): GPRS Roaming değişimi
GSM
(Global Systems form Mobile Communications) Cep telefonu haberleşme sistemi ya da Hücresel Mobil Haberleşme Sistemi olarak tanımlanabilir. Sistemi kullanabilmek için kapsama alanından olmak gereklidir. Dijital iletişim teknolojisiyle çalışır. Kapsama alanındaysanız yine kapsama alanında bulunan ve kullandığınız şebekeyi veya anlaşmalı bir şebekeyi kullanan herkesle doğrudan haberleşebilirsiniz.
gsm nedir
Bakınız: GSM

Sayfalar : 1 2 »