Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

K

Kapasitif Ekran
Dokunmatik ekrandaki temel prensip oldukça basittir. Parmağınızı veya özel kalemi ekrana dokundurduğunuzda cihazın gözleyebileceği bir değişiklik olur. Ses veya ışık dalgalarına dayalı sistemlerde parmağın fiziksel olarak yansıttığı veya engellediği dalgalara bakılır. Kapasitif dokunmatik ekranlarda ise elektriksel şarjı tutabilmek için kapasitif malzeme kullanılır. Dokunulan alandaki elektriksel şarj değişimi algılanır. Rezistif ekranlarda ise parmaklarla uygulanan basınç iletken ve rezistif katmanları birbirine dokundurur. Böylece değişen devre direncine bağlı olarak algılama yapılmış olur.
Kapsama alanı
Mobil telefon servisi antenlerinin yaydığı sinyallerin yarıçap aralığıdır. Şebeke erişiminin olduğu zamanlarda kapsama alanının da iyi olduğu ve hücreler arası geçişte sinyal kaybı olmadan veya kesinti yaşanmadan arama yapılabileceği bilinmektedir.
Kb
Bakınız: KiloBit
KB
Bakınız: KiloByte
Kbps
Kilobits Per Second: Veri iletim hızını gösteren ölçü birimi. Bir saniyede transfer edilen Kb miktarını gösteren veri ölçü birimidir.
Kızıl ötesi
Bakınız: Kızılötesi
Kızılötesi
IrDA (Infra-red Data Association) Kızılötesi ışık üzerinden çalışan kablosuz bir ağ konsepti. Cep telefonları, PDA'ler ve dizüstü sistemlerde cihazların birbirleriyle iletişimini sağlar.
kızılötesi nedir
Bakınız: Kızılötesi
KiloBit
Bilişim teknolojisinde "Kilo" ön eki, sonrasında gelen terimin değerinin 1.024 katını ifade eder. Yani 1 Kb, 1.024 Bit demektir. Bit, küçük "b" harfi ile ifade edilir. Kb ile yazılan ifade Kilobit anlamına gelir.
KiloByte
Bilişim teknolojisinde "Kilo" ön eki, sonrasında gelen terimin değerinin 1.024 katını ifade eder. Yani 1 KB, 1.024 Byte demektir. 1 Byte ise 8 Bit'ten oluşmaktadır. Büyük "B" harfi Byte'ı temsil eder. KB olarak yazılan KiloByte anlamına gelir.
Konum Tabanlı Servisler
Cep telefonu kullanıcılarının “neredeyim?” , “yakınımda neler var?” ve “oraya nasıl ulaşırım?” sorularına, coğrafi konum bilgisini kullanıp en uygun cevaplar sunan servislerdir.
Konuşma süresi
Mobil cihazlarda, şarj edilebilir bataryanın tam olarak dolduğu andan, tükenene kadar hiç durmadan görüşme yapıldığında geçen süredir. Bu süre, en başta baz istasyonuna yakınlık olmak üzere çeşitli nedenlerde değişiklik gösterebilir.