Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

I

ID3 Tag
MP3 dosyalarının etiket bilgilerine verilen isimdir. Sanatçı ve şarkıların isimleri gibi bilgileri gösterir.
IEEE
(Institute of Electrical and Electronical Engineers) Teknoloji standardizasyonu konusunda ABD’de faaliyet gösteren bir mühendisler örgütü.
IMEI
(International Mobile Equipment Identity) luslararası Mobil Cihaz Kodu. Her telefona özel kimlik numarasıdır. Telefona ait belge üzerindeki IMEI numarası ile telefondaki numara aynı olmalıdır. IMEI'i telefonunuza *#06# tuşlarını kodlayarak öğrenebilirsiniz.
IMS
MSN, ICQ gibi anında mesajlaşma uygulamlarına alternatif Türkiye'den Turkcell'in de bulunduğu China Mobile, Orange, T-Mobile ve Vodafone gibi operatörlerin yer aldığı 700 milyon aboneyi kapsayan sistem. Bu sistemde yollanan mesajlar 1 SMS ile ücretlendirilirken gelen mesajlar ücretsiz olacak
IMT-2000
(International Mobile Telephone Standart 2000) Üçüncü jenerasyon için iletim methodlarının dahil olduğu standartlar bütünü.
ınfra red
Bakınız: Kızılötesi
Intranet
Kullanıcıları birbirine bağlamak için Internet'le aynı teknolojiyi kullanan dahili bir ağ, ortak bir arayüz sağlamak için daha çok browser'lar kullanılır.
IP
Internet Protocol – İnternet Protokolü. Internet üzerindeki terminaller arasında bilgi alışverişini sağlayan protokol.
IP-PBX
Standart bir PBX’in (Santralin) aynı zamanda IP destek özelliği aracılığıyla IP telefon mimarisi oluşumunda yer alarak Call Manager denilen program aracılığıyla birden fazla yerde ofisi tek merkezde toplayarak tüm kullanıcılara servis verebilmesidir.
IrDA
Bakınız: Kızılötesi
ISDN
(Integrated Service Digital Network) Sabit hat alt yapısını kullanarak ses, data ve video iletişimine olanak tanıyan teknoloji.
ITU
(International Telecommunications Union): Uluslararası Telekomünikasyon Birliği. Cenevre'de kabul edilen iletişim standartlarının dünya çapında uygulanabilmesi için çalışan kuruluş. ETSI gibi diğer kuruluşlarla koordine biçimde çalışır.
IVR
Sesli yanıt sistemi