Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

F

Face to Face
İnternet bağlantı yolları (GPRS, Wireless gibi) aracılığı ile çalışan teknoloji sayesinde, aynı özelliği destekleyen cep telefonu modelleri arasında görüntü, ses ve yazı iletilebiliyor. Bu telefonun içinde bulunan bir yazılım aracılığı ile sağlanıyor.
FDD
(Frequency Division Duplexing) Bir UMTS modudur. Makro ve mikro hücresel ortamlarda uplink ve downlinkin neredeyse eşit olduğu simetrik uygulamalar için uygundur. Bu modda geniş band CDMA kullanılır. Uplink : Mobil telefondan baz istasyonuna doğru akış. Doenlink : Baz istasyonundan mobil telefona doğru akış.
FM Transmitter
Bakınız: FM Verici
FM verici
FM verici özelliği (FM Transmitter) sayesinde aracınızdaki müzik çalar için artık CD oluşturmanıza gerek kalmıyor. FM verici, telefonunuzun içerisindeki müzikleri yakındaki bir radyodan dinlemenizi sağlıyor.
Frekans
Mobil terminallerin kullandığı radyo frekansına (GSM frekansı veya 3G frekansı) verilen addır. Kanada ve Avrupa'da çift bant destekli telefonlarda 900 MHz ve 1800 MHz GSM frekansları kullanılmaktadır. Terminal aynı zamanda bazı ülkelerde (örn, Amerika) 1900 Mhz üç bant (triband) frekansını da desteklemektedir. Dört bant (quadriband) terminaller 850 MHz'i desteklemeye devam eder.
FXO
(Foreign eXchange Office) santralin dâhili hatlarına ya da PSTN'e bağlanan ve telefon makinası gibi davranan analog ses portudur.
FXS
(Foreign eXchange Station) santralin harici hatlarına veya telefona doğrudan bağlanan ve porta çevir sesi veren analog ses portudur.