Sözlük

Index

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R Q S Ş T U V W X Y Z

B

Bitmap
Bir görüntü alanını ve her bir pikselin rengini belirler. GIF ve JPEG, bitmap içeren grafik görüntü dosya tipine iyi birer örnektir.
Bitstream
Bakınız: Bit Akımı
Black Berry
Bakınız: BlackBerry
Blackberry
BlackBerry™ bağlantısı, posta sunucunuz tarafından alınan e-postaları otomatik olarak telefonunuza gönderir. BlackBerry, seyahat eden meslek sahiplerinin yolculuk sırasında ihtiyaçları olan bilgilere erişmelerine ve iletişim kurmalarına olanak veren bir kablosuz bağlantı çözümüdür. Push tabanlı BlackBerry hizmetleri, e-postaların ve diğer verilerin otomatik olarak kolay bir şekilde telefonunuza teslim edilmesini ve telefonunuzdan otomatik olarak gönderilmesini sağlar.
BlackBerry Enterprise Server
Bakınız: BES
BlackBerry Internet Service
Bakınız: BIS
Bluetooth
Bilgisayar, yazıcı veya dizüstü bilgisayar ve cep telefonu gibi taşınabilir elektronik cihazların kablolu bağlantılarında kullanılan enerjinin yerini alabilecek düşük emisyonlu bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde farklı birçok cihaz birbirlerine kablosuz ağ aracılığıyla bağlanabilmekte ve kendi aralarında veri transferi gerçekleştirebilmektedir.
Blu-Ray
DVD kaydında kullanılandan daha düşük frekansta laserle yazılan ve bu sayede 27 GB’a kadar hafıza kapasitesine sahip olan yeni format.
Bookmark
Bakınız: Yer imi
BPS
Bir saniyede aktarılan veri miktarı. Örn: 20 bps (Saniyede 20 byte'lık veri aktarımı.)
Broadband
Bakınız: Geniş Bant
bs
b/s (Bits per second) Saniye başına Bit miktarı. Veri iletiminde kullanılan ölçü birimi. Bilgi teknolojilerinde en küçük veri birimine “bit” adı verilir. Bir Byte’ı oluşturan Bit sayısı 8’dir. Dosya boyutları genelde Byte (kilobyte, megabyte) değerleri olarak verilir. Veri iletiminde hız saniyede transfer edilen bit miktarı ile ölçülür.
BTS
Bakınız: Baz İstasyonu
Built-In-Flash
Built-in-flash, kameranızı her türlü ışık ortamında en uygun biçimde kullanmanızı sağlar. Kameranıza entegre olarak dahil edilmiş flaş ile karanlık, ışığın yetersiz olduğu ya da ışığın uygun açılardan gelmediği mekanlarda fotoğraflarınızı aydınlık, anlaşılır ve net çekebilirsiniz
Bulk SMS
Bakınız: Toplu SMS

Sayfalar : « 1 2 3 »