Google, kamera şirketi Lytro'yu 40 milyon dolara satın alıyor

Google, kamera şirketi Lytro'yu 40 milyon dolara satın alıyor

Sanal gerçeklik üzerine çalışmalarını artıran Google, geliştirdiği kamera teknolojisiyle ışık alanı kaydı yapabilen Lytro'yu satın alıyor. TechChrunch'ın haberine göre arama motoru devi, geçen yıl 200 milyon dolar yatırım alarak 360 milyon dolar değerlemeye ulaşan şirketi sadece 40 milyon dolar ödeyerek bünyesine katacak.

Bir dizi kamera merceği ve özel bir CMOS sensör ile çekim yaptığı alanın ışık haritasını oluşturabilen Lytro, görüntü çekildikten sonra odaklanmanın istenildiği gibi değiştirilebilmesine imkan tanıyor. Üç boyutlu çekimleri daha gerçekçi kılacak bu teknoloji, 2006'da kurulan Lytro'nun 12 yılda tescil ettirdiği 36 patentiyle tek değerli mülkiyeti konumunda. Ortaya başarılı bir ürün çıkaramayan şirket, bu sebeple topladığı yatırımları da kısa sürede tüketmişti.

Google'nin donanım bölümünden sorumlu Rick Osterloh'un yönetim kurulunda yer aldığı Lytro, bundan sonraki süreçte Android platformu ve Google'nin diğer sanal gerçeklik girişimleri için faaliyet gösterecek.Eklenme tarihi: 22.03.2018

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yazar: Bilal Akgündüz
twitter.com/BilalAkgunduz

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız:

Popüler Haberler