Turkcell’in yurtdışı faliyetleri

Turkcell’in yurtdışı faliyetleri

Turkcell'in yurt dışı faaliyetleri hakkında da bilgi veren Ciliv, şirketin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da önemli başarılar kazandığını belirterek, son olarak Belarus'ta BEST şirketinin yüzde 80'ini aldıklarını hatırlattı. Ukrayna'daki gelişmelerinin de sürdüğünü, buradaki gelirlerinin ikinci çeyrekte 110,1 milyon dolara ulaştığını bildiren Ciliv, yüzde 18,7'lik pazar payına sahip oldukları Ukrayna'da, 10 milyon aboneleri bulunduğunu söyledi. Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan'da da ciddi gelişmeler sağladıklarını anlatan Ciliv, burada abone sayısında yüzde 40'lık artış olduğunu, konsolide gelirlerinin ise yüzde 33 oranında arttığını bildirdi.

Süreyya CilivÖnceliğimiz hızlı interneti Türkiye’ye getirmek
Kuzey Kıbrıs'ta da 286 bin aboneleri bulunduğunu, burada çok ciddi bir fark yarattıklarını dile getiren Ciliv, 3. nesil lisansını 10 milyon dolar ödeyerek aldıklarını hatırlattı. Ciliv, 14 Ekim 2008 tarihinde 3. neslin ticari uygulamasına başlayacaklarını, bu teknolojiye 14,7 milyon YTL'lik yatırım yapacaklarını söyledi. Çok ciddi rekabete rağmen çok başarılı bir ikinci çeyrek geçirdiklerini ifade eden Ciliv, şöyle devam etti: "Bazı fiyatların düşmesinden gelir kaybımıza rağmen bu büyümeyi sağladık. Önümüzdeki dönemde önceliklerimiz, hızlı interneti Türkiye'ye getirmek, vergilerin düşmesi konusunda çalışmalarımıza devam etmek, numara taşınabilirliğine hazırlanmak, alt yapı yatırımlarımızı artırmak ve adil rekabet ortamının devamı için çalışmaya devam etmek olacak. Kendimize 2008 yılı için bazı hedefler koyduk; YTL bazında çift haneli büyümek... Gelirlerimizi en az yüzde 10 büyüteceğiz diyoruz. Bunu yaparken de karlılığımızı sürdürerek yıl sonu AVFÖK'ü yüzde 38 oranında tutabiliriz diye bir hedef koyduk."

Suriye heyecanlı başlamıştı
Ciliv, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ile Belarus'ta bir toplantıda çekilen fotoğraflarına ilişkin bir soru üzerine, "Mehmet Emin Karamehmet, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı müteşebbisi. Aklı fikri iş olan, yaz tatili bile yapamayan bir kişi. Dış ülkelere açılma konusunda büyük heyecan duyuyor. Bizi de bu konuda destekliyor. O ülkelerdeki fırsatları değerlendirmemiz konusunda yardımcı oluyor." şeklinde konuştu. Ciliv, Belarus'taki şirketin yönetiminde Ukrayna'da kazandıkları tecrübelerden faydalanacaklarını anlattı. Turkcell'in yurt dışındaki fırsatları değerlendirdiğini belirten Ciliv, Suriye'ye ilişkin bir soru üzerine, "Suriye heyecanlı başladı fakat şu an donmuş vaziyette" dedi. Süreyya Ciliv, "sanal mobil operatörlük" konusunda bir soru üzerine, sektördeki rekabete dikkati çekerek, "Biz onu da bir fırsat olarak görüyoruz. Biraz daha çeşitlilik olabilir" dedi.Eklenme tarihi: 09.08.2008
Kaynak: Zaman

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: