Turkcell dolaşımda 2. sırada

Turkcell dolaşımda 2. sırada

J’son & Partners Company, Aralık 2007 itibariyle yaptığı "International Roaming" araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın amacı GSM ve UMTS (3G) operatörlerinin, diğer mobil operatörlerle yapmış olduğu roaming anlaşma sayısına ve dolayısıyla kapsamış olduğu ülke sayısına göre sıralamak olarak veriliyor.
Motorola Z6w
Turkcell 479 anlaşma ile ikinci
Araştırmanın sonuçlarına göre, 487 farklı mobil operatör ile yapmış olduğu roaming anlaşması ile Rus Vimpelcom (Beeline) birinci durumda. İkinciliği 479 anlaşma ile Turkcell alırken, üçüncü sırada ise 457 anlaşma ile Kanadalı Rogers Wireless yer alıyor. Turkcell'in ortağı olduğu Ukranya'lı Astelit de sıralamada dördüncü oldu.

199 farklı ülke ile anlaşma
GSM/UMTS operatörleri içinde, roaming anlaşmaları yoluyla en çok ülke kapsayan operatör sıralamasında ilk sırada 202 ülke ile yine Rus Vimpelcom yer alıyor. İkinci sırada 199 ülke ile Turkcell ve Şili'li operatör Telefonica Movil de Chile yer alıyor. Dördüncülükte 198 ülke ile Astelit var.

Mobilize Bilgi
Roaming nedir? Yabancı bir ağ içinde yapılan aramaları tanımlayan terim. Mobil telefon operatörlerinin kullanıcılarına, anlaşmalı oldukları diğer operatörlerin kapsama alanlarında hizmet vermesi. Dolaşımın sadece ülkeler arasında olması gerekmez, yakın gelecekte aynı ülkede GSM ve UMTS ağları içinde de dolaşım uygulaması yapılabilir.

Daha fazlasını Mobiletişim sözlükte bulabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayınız.

Haber içerisindeki anlamını bilmediğiniz kelimeleri Mobiletişim Sözlük ile araştırabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayınız.Eklenme tarihi: 19.03.2008
Kaynak: Turk.internet

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: