Sony Ericsson 3. çeyrek sonuçları

Sony Ericsson 3. çeyrek sonuçları

Sony Ericsson 30 Eylül’de sona eren üçüncü dönem raporunu açıkladı. Üçüncü dönemde 2007 yılının aynı dönemine oranla %10’luk bir düşüş yaşandı ve 25,7 milyon adet telefon ile 2,808 milyon Euro satış kaydedildi. Dövizdeki dalgalanmalar ve ürün portföyünde daha düşük fiyatlı telefonların yer almaya başlaması, satışlarda yaşanan söz konusu düşüşün en önemli nedenleri olarak gösteriliyor.

Sony Ericsson C902iMaliyet baskısı yeni modellerle hafifletildi
Aynı zamanda brüt kar miktarı da tedarikçi cephesinde süregelen maliyet baskısı nedeniyle de bir önceki yıla göre azaldı. Bu durum ikinci çeyreğin sonunda güçlü rekabete rağmen lanse edilen Sony Ericsson Cyber-shot telefon C902 gibi yüksek satış oranına sahip yeni modellerle birlikte hafifletildi. Vergi öncesi gelirler, 35 milyon Euro tutarındaki yeniden yapılandırma maliyetleri dışında, 2007 yılının aynı dönemine oranla düşüş göstererek 12 milyon Euro düzeyinde gerçekleşti.

Sony Ericsson Pazar payı %8
Ortalama satış fiyatı, Sony Ericsson için geçtiğimiz yılın aynı dönemine ve geçen döneme göre düşüş gösterdi. Düşüş, pazarda fiyat rekabetinin yükselmesi ve telefonların daha düşük fiyatla satışa sunulmasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Üçüncü çeyrek için pazar payı değişim göstermeyerek %8 civarlarında kaldı.

PlayNow plus müzik servisi
Müzik servisleri konusunda öncü Sony Ericsson üçüncü çeyrekte ayrıca, telefon ve PC’den daha hızlı ve yüksek kaliteli müzik indirmeye olanak sağlayan PlayNow plus isimli servisini duyurdu. Sony Ericsson üçüncü çeyrekte aynı zamanda, üç yeni Walkman telefon modeli, ilk Uma cihazı G705 ve YouTube ile entegre edilebilen ilk modelleri Sony Ericsson C902, Sony Ericsson W595, Sony Ericsson G705’i duyurdu. Sony Ericsson pazara büyük bir yenilik getiren çıkan ve birçok farklı fonksiyonu bir arada sunan ilk multimedya telefonunu Sony Ericsson Xperia X1’ını da piyasaya sundu.Eklenme tarihi: 31.10.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: