Şarj aletlerinde önemli gelişme

Şarj aletlerinde önemli gelişme

Önde gelen cep telefonu üreticileri, şarj cihazları için ortak bir enerji derecelendirme sistemi başlattı. Bu sistem, tüketicilerin en çok enerji tasarrufu yapabilen şarj cihazını seçmesini kolaylaştıracak. LG, Motorola, Nokia, Samsung ve Sony Ericsson tarafından geliştirilip desteklenen yıldızlı derecelendirme sistemi, ilgili endüstrinin çevreye bıraktığı izi azaltma yönünde aldığı bir dizi önlemin bir parçasını oluşturuyor.

Sony Ericsson XPERIA X1Prizde takılı kalan şarj cihazları
Tüketicilerin çoğu, şarj cihazlarının cep telefonlarına takılı değilken bile prizde bırakıldığında elektrik tükettiğini bilmiyorlar. Mobil cihazlar tarafından kullanılan enerjinin yaklaşık üçte ikisi şarj cihazlarının prize takılı bırakılması yüzünden boşa gidiyor. Şarj cihazlarının etkinliğini sürekli olarak artıran üreticiler, tüketicileri en az enerji kullanan cihazları seçmeye yönlendirerek bu duruma dikkat çekiyorlar.

En az enerji harcaması
Yeni derecelendirme sistemi, cep telefonu şarj edildikten sonra prizde bırakılan şarj cihazlarının her birinin ne kadar enerji kullandığını gösteriyor. Derecelendirme, hâlihazırda beş şirket tarafından satılmakta olan tüm şarj cihazlarını içeriyor ve enerji açısından en verimli şarjlar ile en çok enerji tüketen şarj cihazlarını beş yıldız ile sıfır yıldız arasında derecelendiriyor.Eklenme tarihi: 22.11.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: