Remade: Geri dönüşü muhteşem oldu

Remade: Geri dönüşü muhteşem oldu

Nokia, 28-30 Nisan tarihlerinde Londra’da düzenlenen tasarım etkinliğinde, “homegrown” adı verilen araştırma projesini tanıttı. Bu proje ile Nokia, insanlara gerek sürdürülebilir seçimler yapma, gerekse geri dönüşüm ve enerji gibi çevresel ve sosyal sorunlara çözüm üretme konularında nasıl yardımcı olabileceğine odaklanıyor.

Remade: Geri dönüşü muhteşem olduZero Waste Charger (Sıfır İsraflı Şarj)
Etkinlikte tanıtılan konseptler arasında, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretime odaklı bir konsept olan “Remade”e ek olarak üzerinde çalışılan Zero Waste Charger (Sıfır İsraflı Şarj), People First (Önce İnsan) ve Wears in, Not Out (Eskimesin Yenilensin) konseptleri yer alıyor. Söz konusu konseptler, homegrown projesinin parçalarını oluşturuyor.

Homegrown nedir?
Homegrown, deneyimli Nokia tasarım ekibi tarafından yürütülen bir proje. Proje kapsamında, mobil cihazların önümüzdeki 3-5 yılda nasıl daha sürdürülebilir biçimlerde yapılabileceği araştırılıyor. Nokia, ekibin geliştirdiği konseptler ile geri dönüşüm, enerji, sosyal kapsama gibi belli çevresel ve sosyal sorunlara hitap ederek mobil teknolojinin avantajlarını daha fazla insana ulaştırmayı amaçlıyor.

Geri dönüştürülmüş malzemeler
Remade, gelecek için potansiyel yeni fikirlerin temel alındığı bir konsept. Arkasındaki fikir, hiçbir yeni malzeme kullanmadan cihaz yaratmanın mümkün olup olmayacağını görmekti. Doğal kaynaklara ihtiyacı ortadan kaldıran, çöp miktarını azaltan ve enerji etkin üretimin daha fazla yapılmasına imkan veren, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak tasarlandı.

  • Zero Waste Charger Concept (Sıfır İsraflı Şarj Konsepti) Bu konsept kapsamında şarj aletlerinin bir mobil cihazdan çıkarılması ama şebeke prizine takılı bırakılması durumunda oluşan enerji israfını azaltmaya yönelik yöntemler araştırılıyor.

  • Wears in, Not Out Concept (Eskimesin Yenilensin Konsepti) Nokia, bu konsept ile mobil cihazlarımızda daha çok servisin sunulmaya başlamasıyla, insanların gelecekte cihazlarını fiziksel değil de dijital olarak nasıl yükseltebileceklerini araştırıyor. Bu da insanlara, mobil telefonlarını nasıl kullanacakları ve güncelleyecekleri konusunda ek bir seçenek sunuyor.

  • People First Concept (Önce İnsan Konsepti) Bu konsept kapsamında Nokia, insanların iletişim hakkında düşünme biçimlerinin üç evrensel boyutunu -zaman, listeler ve insanlar- dikkate alarak, yeni kullanıcı arayüzü fikirlerini inceliyor.Eklenme tarihi: 17.05.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: