Nokia, Linux kullanacak iddiasını yalanladı

Nokia, Linux kullanacak iddiasını yalanladı

Bugün birçok yabancı basın organı, Nokia'nın cep telefonlarında Linux kullanımına yöneleceği ile ilgili bir habere yer verdi. Bu haberin yayınlanmasına neden olan ise, şirketin finans direktörü Rick Simonson'un yaptığı bir açıklama oldu. Simonson, Nokia'nın Linux işletim sistemini kullanan cihazlarını daha da ileriye götürmek istediğini söylemişti.

Nokia 6600 slidePlanlarda bulunmuyor
Ancak Nokia, bu açıklamanın ardından yeni bir açıklama yaparak cep telefonlarında Linux kullanmak gibi bir planlarının olmadığını, Simonson'un sözlerinin yanlış anlaşıldığını duyurdu. Yanlış anlamaya neden olansa, Nokia'nın zaten internet-tablet sınıfındaki cihazlarında Linux kullanıyor olması. Örneğin bu sınıfa giren N810'da uzun zamandan beri Linux işletim sistemi bulunuyor. Nokia'ya göre Simonson'un anlatmak istediği de, bu tip cihazlar için Linux'un uygun olduğu ve bu cihazlara çok daha fazla özellik ekleyecekleri.

Yakın gelecekte olmayacak
Kısacası yakın gelecekte Nokia cep telefonlarında Linux görmemiz ya da şirketin cep telefonlarına Linux işletim sistemi yüklemesi pek de olası değil. Gerçek olansa, Nokia'nın internet-tablet cihazları için Symbian işletim sistemini uygun görmediği. Şirket, bu durumu, uzun zamandır bu tip cihazlarda Linux kullanarak zaten gösteriyor.Eklenme tarihi: 19.05.2008

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: