HP, Armakom ve Turkcell'den sağlıkta devrim

HP, Armakom ve Turkcell'den sağlıkta devrim

HP, Armakom ve Turkcell, 112 Acil ekiplerini son teknolojiyle donatarak, sağlık alanında önemli bir işbirliğine imza atıyor. 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren ve en ufak bir hatanın can kaybı ile ödenebildiği 112 Acil ambulans servislerinde, Armakom tarafından geliştirilen uygulamalar, HP ürün ailesi ve Turkcell GPRS altyapısı ile tam bir entegrasyon içinde çalışıyor.

Sistem nasıl çalışıyor?
Dört yılı aşkın bir süredir devam eden çalışmalar sonucu geliştirilen sistem 30’a yakın ilin 112 Acil ambulans servislerinde kullanılmaya başladı. Yurtdışındaki örneklerine göre çok daha ileri teknolojiler ile geliştirilen sistemde, özelleştirilmiş çağrı merkezi uygulamaları ile çağrılar bilgisayar ortamında karşılanıyor; asılsız çağrılar otomatik olarak engelleniyor. Tüm telefon ve telsiz görüşmeleri sunucular üzerinde özel bir sistem ile kayıt altına alınıyor. Arayan telefon numarasından otomatik olarak adres tespiti yapılıyor ve olay yeri sayısal haritalar üzerinde belirleniyor. Ekipler GPS uyduları ve sayısal haritalar sayesinde olay yerine yönlendiriliyor ve olay bölgesinden anlık olarak bilgi aktarımı yapılıyor. Hastaneler, ambulans daha yolda iken önceden haberdar ediliyor; hastanelerdeki boş yatak durumları ve nöbetçi personeller Komuta Kontrol Merkezi’nden çevrimiçi olarak izlenebiliyor.

HP iPAQ hw6515HP iPAQ hw6515 özellikleri:

 • GSM850 - GSM900 - GSM1800 - GSM1900
 • 71 x 118 x 18 mm boyutlarında, 165 gram ağırlık
 • Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
 • 240 saat bekleme, 5,5 saat konuşma süresi
 • GPS desteği, Uçuş modu
 • Intel PXA270 312 Mhz işlemci
 • 65536 renkli, 240 x 240 px ekran
 • MP3, AAC, WAV, MPEG-4, eAAC+ oynatıcı
 • QWERTY klavye
 • Windows Mobile 2003 SE PocketPC işletim sistemi
 • 1.3 MP flaşlı kamera

  HP iPAQ hw6515 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

  Turkcell'in kesintisiz ve güvenilir altyapısı ile iletişim sağlayan sistemde, HP iPAQ hw6515 cep bilgisayarları ve Armakom’un tamamı Türk mühendisleri tarafından ve Türkiye’de geliştirilen uygulamaları ile donatılan ambulans ekipleri, cihazın GPS özelliği sayesinde Komuta Kontrol Merkezi tarafından 7 gün 24 saat sayısal haritalar üzerinde izlenebiliyor. Ekipler kendi bulundukları yeri, diğer ambulans ekiplerini, olay bölgesini ve gidilecek yolu cihaz üzerindeki sayısal harita üzerinde görebiliyorlar. Cihazın entegre kamerası sayesinde, olay bölgesinde ve ambulans içinde çekilen fotoğraflar otomatik olarak merkeze aktarılıyor. Merkez ve ekipler arasında iki yönlü mesajlaşma imkanı sunuluyor; görev formları merkeze on-line olarak aktarılıyor; hastaneler ile bilgi paylaşımı sağlanıyor ve sesli görüşme yapılabiliyor. Yöneticiler, tüm olanları cep bilgisayarlarından anlık olarak takip edebiliyorlar. Ambulansları, cep bilgisayarlarındaki sayısal haritalar üzerinde görebiliyor, Komuta Kontrol Merkezi’nde kimlerin görev yaptığı, güncel vakaların durumu, günlük istatistikler gibi verilere anında ulaşabiliyorlar. Halen İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde uygulanan sistem, 112 Acil, 110 Yangın İhbar, 155 Polis İmdat gibi tüm acil durum merkezlerinin yakın gelecekte tek bir merkezden yönetilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış bulunuyor.  Eklenme tarihi: 07.07.2007
  Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

  Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

 • Yorum Yap

  Yorum Yap
  * Ad - Soyad: E-Posta:
  * Mesajınız: