Telefonunuza istediğiniz özelliği ekleyin

Telefonunuza istediğiniz özelliği ekleyin

Linux işletim sisteminin giderek yaygınlaşan bir sürümü olan Ubuntu, internet bağlantılı cep telefonu ve aygıtlarda kullanılabilecek bir programa uyarlanıyor. Bu yıl Ekim ayından itibaren kullanıma başlanması hedefiyle, cep telefonları ve benzeri aygıtlar için açık kaynak platformu oluşturulması hedefleniyor. İşletim sistemi Ubuntu sürümünün oluşturulmasına destek verenlerin yanı sıra Intel firması çalışanlarınca geliştirilecek. Böyle bir sürümün geliştirilmesi fikrinin, yeni yazılım talepleriyle, taşınabilir aygıtların sayısının her geçen gün artması ve oluşan talepten doğduğu belirtiliyor.

Nokia gibi bazı firmalar halihazırda açık kaynak teknolojisini bazı ürünlerinde kullanıcılarına sunuyor. Ubuntu bir süredir bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda işletim sistemi olarak tercih ediliyor. Temel olarak kullanıcıların geliştirmesine dayanan açık kaynak kodlu bir bilgisayar yazılım sistemi olan Ubuntu, Güney Afrika dilinde, “Ben sen olduğun için varım” demek. Ubuntu, Microsoft gibi lisans ücreti alan yada ürünlerinin kullanımı için bedel ödenmesini isteyen şirketlere karşılık, tamamen özgür bir yazılım. Bunun anlamı, programı isteyen herkes değiştirebiliyor yada yeni özellikler geliştirerek ekleyebiliyor. Ubuntu projesinin ardındaki isim ise dünyanın ilk uzay turistlerinden milyarder Mark Shuttleworth. Shuttleworth, açık kaynak yazılım projelerinin teşvik edilmesi amacıyla Canonical şirketini 2004 yılında Güney Afrika’da kurmuştu. Şirketin dünyanın en büyük bilgisayar işlemcisi üreten firması Intel ile ortaklığı ise bu alanda yapılan son anlaşma.

Nokia 5700


Resimdeki telefon hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ubuntu geçtiğimiz haftalarda Dell şirketiyle bir anlaşmaya varmıştı. Anlaşmayla dünyanın ikinci en büyük bilgisayar üreticisi olan Dell, bazı bilgisayar modellerini Ubuntu işletim sistemi yüklenmiş olarak piyasaya sürmeyi kabul etti. Dell’in bu kararı yıl başında yaptırdığı bir anketi izliyor. Ankete katılanların yüzde 70’i bilgisayarlarında Linux kullanabileceklerini söylemişti. Microsoft, dünyanın en büyük yazılım firması ve Windows işletim sistemi her 10 kişisel bilgisayarda 9’unda kullanılıyor. Linux internetten indirilebilen ücretsiz bir işletim sistemi olduğundan, kullanıcı sayısını tahmin etmek güç. Ancak uzmanlara göre bilgisayar kullanıcılarının yüzde 6’sı Linux’u tercih ediyor.

Mobilize Bilgi
Cep telefonu almadan önce, sitemizdeki telefonlara yapılan yorumları mutlaka okuyunuz. Bu sayede, beğendiğiniz telefonu kullanan kişilerin deneyimlerini paylaşmış olur ve telefonun üzerinde inceleme imkanı bulamadığınız özellikleri de yine kullananlar tarafından öğrenmiş olursunuz. İsterseniz siz de kullandığınız telefon hakkında yorum yapabilirsiniz.Eklenme tarihi: 10.05.2007
Kaynak: Tubider

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: