700 bin kişi yeni nesil telefon aldı

700 bin kişi yeni nesil telefon aldı

Henüz lisansı verilmese de 3. Nesil uyumlu cep telefonları Türkiye'de satılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl bu telefonlardan yaklaşık 700 bin adet satıldı.

Türkiye'de 3N (3. Nesil) telefon ihalesi henüz düzenlenmedi. Telekomünikasyon Kurumu ve Ulaştırma Bakanı 2006 yılında lisans dağıtımının yapılacağını söyledi. Ancak ortada yasal işleyiş hakkında belirsizlik sürüyor. Buna rağmen 3. nesil telefon özelliğine sahip yaklaşık 700 bin telefon 2005 yılında satıldı. 2004 yılında Avrupalı 3. Nesil operatörler telefon olmadığından yakınıyordu. Oysa şimdi telefonlar var ancak lisanslar dağıtılmadığı için altyapı hazır değil. Tüm dünyada yaklaşık 40 milyon 3. Nesil telefon kullanıcısı var. Son dönemde Uzakdoğu'da 3. Nesil telefon kullanıcısı Avrupa'yı geçti.

Testler başladı
Turkcell 3. Nesil mobil telefon altyapısının testlerine 1 Temmuz 2004 tarihinden sonra toplam 1 yıllık deneme izni ile İstanbul'da başladı. Turkcell 1 Temmuz 2005 tarihinde Ankara ve İstanbul için 1 yıllık daha deneme izin aldı. Telsim ise Ankara ve İstanbul'da 3. Nesil telefon altyapısı için 5 Eylül 2005 tarihinden itibaren 6 aylık deneme izni aldı. Vodafone Telsim ihalesinden sonra hem Ulaştırma Bakanlığı hem de Telekomünikasyon Kurumu ile yaptığı temaslarda 3 Nesil telefon servisleri lisansları konusunu araştırdı. Avea'nın bu konuda fazla acelesi yok gibi- Turkcell GSM teknolojisinin sınırlamalarından dolayı özellikle nüfusun yoğun olduğu şehirlerde GSM ağını rahatlatacak 3. Nesil yatırımına ihtiyaç duyuyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. Nesil lisanslarının dağıtılmasında Avrupa'da yapılan hatalardan ders alınacağını, asıl hedefin yüksek lisans geliri değil, sektöre katkı olacağını söylemişti. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de GSM altyapısı kurulurken yapılan hatalardan ders alınması gerektiğini 80 milyon telefon ve altyapı için milyarlarca dolar ithalat yapıldığını vurguladı. Türkiye'de satılan ilk 3. Nesil telefon Nokia 6630 oldu. Onu diğer marka ve modeller izledi.Eklenme tarihi: 20.01.2006
Kaynak: Sabah - Timur Sırt

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: