Telefon rehber hizmetlerinde yeni dönem

Telefon rehber hizmetlerinde yeni dönem

Bilinmeyen numaraların sorgulanmasında yeni bir dönem başlıyor. Türk Telekomünikasyon A.Ş ve GSM operatörleri, 31 Mart 2007 tarihinden itibaren rehber hizmetlerini yeni numaralarından vermeye başlayacak. Telekomünikasyon Kurumundan lisans alan şirketler de artık rehber hizmeti verebilecek. Bu çerçevede, yeni dönemde bilinmeyen numara hizmetleri “118XY” yapısında 5 haneli telefon numaralarından verilecek. Ayrıca sabit, mobil ve diğer telefon numaralarının yanı sıra işletmeciler abonelerine uçak, sinema, tiyatro biletleri, rezervasyon işlemleri gibi pekçok katma değer hizmeti verebilecek. Adres, e-posta, faks, cinsiyet, meslek gibi bilgiler ise abonenin onayı alınmak koşuluyla sunulabilecek. Yeni düzenlemeye göre, Türk Telekom'un bilinmeyen numaralar hizmetini verdiği “118” servisi 31 Marttan itibaren “11811” numarasıyla abonelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. GSM işletmecilerinden Turkcell “11832”, Telsim Vodafone “11842”, Avea ise “11855” numaralarından rehber hizmetleri sunacak. GSM operatörleri, yeni servis numaralarını Mart ayı faturalarında abonelerine duyurmaya başladı.

Mobiletisim.comTürk Telekomun kullandığı 118 kısa numarası ile GSM işletmecilerinin ilgili kısa numaraları 6 ay sonra kapatılacak. Rehberlik hizmetlerinin Avrupa standartlarına ulaştırılmasını hedef alan yeni düzenleme, rehberlik hizmetlerinin verilmesinde de sektörde rekabet dönemini başlatacak. Böylece rehberlik hizmeti vermek isteyen firmalar, Telekomünikasyon Kurumundan lisans alarak sabit ya da mobil telefon numaraları ile katma değer hizmetleri verebilecek. Rehberlik hizmetleri kapsamında, rehber veri tabanlarından elde edilen bilgiler ile eklenmesi mümkün olan faks, elektronik posta ve meslek gibi diğer bilgiler, bu hizmete yönelik tahsis edilen kısa numaralardan telefonla sorgulama yolu zorunlu olmak üzere elektronik, internet, kısa mesaj, basım veya diğer mümkün sorgulama yollarından bir ya da birkaçı ile kullanıcılara ulaştırılacak.

Türk Telekom ve GSM operatörlerinin dışında 4 firma daha rehberlik hizmetleri vermek amacıyla Telekomünikasyon Kurumuna lisans başvurusunda bulundu. Sektörde faaliyet gösterecek firmaların lisans için yaklaşık 100 bin YTL ödemesi gerekiyor.Eklenme tarihi: 12.03.2007

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: