Nokia 6110 Navigator yolda

Nokia 6110 Navigator yolda

Mobil iletişim ve multimedya cihazlarında dünya devi Nokia, Barselona’daki 3GSM Kongresi’nde, geniş bir kitleye hitap eden navigasyon özellikli cep telefonu Nokia 6110 Navigator’ı tanıttı. Nokia 6110 Navigator’daki entegre GPS, harita, rota ve navigasyon hizmetlerine anında ve kolay erişim sağlıyor. Finlandiyalı mobil iletişim cihazları devi Nokia, Barselona’da düzenlenen 3GSM Kongresi’nde, geniş kitlelere hitap eden navigasyon özellikli cep telefonu Nokia 6110 Navigator’ı tanıttı. Yeni Nokia 6110 Navigator, GPS (Global Positioning System – Küresel Konumlandırma Sistemi) ve AGPS (Assisted Global Positioning System – Destekli Küresel Konumlandırma Sistemi) işlevleri ile, hareket halinde sürekli bağlantıda kalma özelliğini kompakt bir cihazda buluşturuyor.

Nokia 6110 NavigatorNokia 6110 Navigator’daki eksiksiz navigasyon deneyimi, entegre haritalara, rotalara ve navigasyon hizmetlerine tek tuşla ulaşılmasını sağlıyor. Nokia 6110 Navigator ile kullanıcılar, bulundukları yeri haritada kolayca görebiliyor, mekan arayabiliyor, rota belirleyebiliyor ya da yakınlardaki restoranlar, oteller ya da mağazalar gibi noktaları bulabiliyorlar. Her ayrıntıyı içeren 3 boyutlu navigasyon özelliğiyle Nokia 6110 Navigator, belirli bir noktaya araçla ya da yaya olarak ulaşmanın en kolay yolunu sunuyor. Sesli rehber ile verilen net yönergeler ve yön okları da hedefe en hızlı şekilde varmayı sağlıyor. Nokia 6110 Navigator’da yerel harita, hafıza kartına önceden yüklenmiş oluyor ve böylece kullanıcılar navigasyon hizmetinden hemen faydalanmaya başlayabiliyor. Ek haritalar ve içerikler de (örneğin trafik bilgileri, hava tahminleri, gezi rehberleri) ayrıca online olarak satın alınabiliyor. Alınan ek haritalar, Nokia Map Manager uygulaması kullanılarak, cep telefonuna kolayca aktarılabiliyor. Haritalar ayrıca, restoranlar, oteller ya da mağazalar gibi binlerce ilgi noktasını da gösteriyor. Ayrıca aranan noktaların telefon numaraları ve web adreslerine de cep telefonuyla doğrudan ulaşılabiliyor. Harita bilgileri cep telefonunda kayıtlı olduğu için, tek bir tuş yardımıyla aile üyeleri yada arkadaşlarla paylaşılabiliyor.

Bütün bu özelliklerin yanı sıra, Nokia 6110 Navigator 3.6 Mbps hıza kadar ulaşabilen HSDPA (Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme) ile, İnternet’teki bilgilere hızlı ve kesintisiz ulaşılmasını sağlıyor. “Push email” özelliği sayesinde e-postalar gerçek zamanlı olarak alınıp gönderilebiliyor. Bu özellik, ekli dosyaları göstermenin yanı sıra e-postaların sesli okunmasına olanak tanıyan bir mesaj okuma işlevini de sunuyor. Akıllı Nokia 6110 Navigator, 3G multimedya özelliklerinden yararlanmak için de ideal bir cep telefonu: Gerçek zamanlı video paylaşımı ve görüntülü konuşma, tek tuşla çekim yapabilen 2 megapiksel kamera, panorama modu ve entegre flaş dikkat çekiyor. Videolar tam ekran görüntüsüyle izlenebiliyor; haritalar ve fotoğraflar, 16 milyon rengi destekleyebilen geniş ve parlak 2.2" QVGA ekranda son derece net bir biçimde görüntülenebiliyor. Kameranın merceği, kayan bir kapak sayesinde korunurken, fotoğraflar da kristal berraklığında çıkıyor. Nokia 6110 Navigator, 3,5 saate (GSM) ya da 2,5 saate (WCDMA) kadar konuşma ve 11 güne kadar bekleme süresi sunuyor. Nokia 6110 Navigator’ın, 2007 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Nokia 6110 Navigator’ın temel özellikleri şöyle:

  • Tam entegre GPS Navigasyonu, tek tuşla erişim
  • Hafıza kartına önceden yüklenmiş yerel harita
  • Hızlı web tarama ve veri indirme için HSDPA
  • WCDMA 2100 HSDPA, GSM/EDGE 850/900/1800/1900
  • Entegre flaşlı, 4x dijital zoom’lu ve panorama modlu 2 megapiksel kamera
  • Gerçek zamanlı video paylaşımı ve görüntülü arama
  • Yaklaşık 40 MB dahili hafıza
  • 2 GB’ye kadar microSD hafıza kartı desteği

Nokia 6110 Navigator ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

HSDPA nedir?
(High Speed Downlink Packet Access - Yüksek Hızlı Veri Paketi İndirme)
WCDMA teknolojisinin geliştirilmesiyle oluşturulmuş 3G/UMTS teknolojilerinden 5 kat daha hızlı bir bağlantı sağlayan protokoldür.

Daha detaylı bilgiyi Mobiletişim sözlükte bulabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayınız.Eklenme tarihi: 21.02.2007

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: