3G GSM fuarı Barcelona'da

3G GSM fuarı Barcelona'da

İspanya'nın Barcelona kentinde Dünya GSM Birliği tarafından düzenlenen Üçüncü Jenerasyon (3G)GSM konferansı ve fuarına katılan 215 ülkeden bin 300'e yakın firma, dünyada 2.5 milyar kişinin kullandığı cep telefonu pazarında rekabet ediyor. Yaklaşık 60 bin sektör çalışanının ziyaret etmesi beklenen fuarda Türkiye'den de 150'ye yakın sektör temsilcisi bulunuyor. Türkiye'deki cep telefonu operatörleri Turkcell, Telsim Vodafone ve Avea ile sektörün alt kollarında yer alan yaklaşık 10 firma, fuarda tanıtım ve sunum yapıp, katıldığı kongrelerde bilgi alışverişinde bulunuyor.

3G GSM BarselonaSporla ilgili verilen hizmetler
Turkcell'in İçerik Servisleri Bölüm Başkanı Yusuf Azoz, cep telefonlarından başta futbol olmak üzere sporla ilgili verilen hizmetlerin gelecekte çok önemli bir pazar olacağını belirtti. Turkcell olarak taraftar ve taraftar grubuna yönelik 2 strateji geliştirdiklerini kaydeden Azoz, Turkcell olarak abonelerine Anadolu Ajansı'nın haber paketi hizmetini verdiklerini de anlattı. Azoz, bir taraftarın gündelik hayatında başka şeylere ihtiyaç duymadan takımıyla ilgili tüm bilgileri, cep telefonundan almasını amaçladıklarını söyledi.

3G olan ülkelerin Türkiye ile kıyaslanamayacağını belirten Azoz, İtalya'daki 3 firmasının Dünya Kupası boyunca sadece 6 haftada maç görüntülerini vererek 110 bin abone sağladığını hatırlattı. ''Dünyadaki her operatör ulusal ve global spora odaklanıyor'' diyen Azoz, Türkiye'ye 3G gelmesi halinde herşeyin çok farklı olacağını, 2 yıldır bu alanda hazırlık yaptıklarını kaydetti. Azoz, spor ürünlerinin ne kadar talep gördüğüne ilişkin, Turkcell'in alt firmalarına Turkcell Süper Ligi için yaptırdığı cep oyununun 200 bine yakın sattığını ve hiçbir oyunun bu rakama ulaşamadığını örneğini verdi.

3G GSM Barselona 02


Fuara katılan Ciner Medya Grubu da, cep telefonundan messenger sohbet olanağı tanıyan CepteMSN'yi tanıttı. Birkaç ay önce denemelerine başlanılan CepteMSN'nin şimdiden 300 bin kullanıcı sayısına eriştiğini kaydeden Ciner Grubu Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Mahmut Kurşun, Ciner Grubu'nun yeni iletişim hizmetlerine yatırımının giderek arttığını kaydetti.Eklenme tarihi: 17.02.2007
Kaynak: CNN Türk

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: