3. nesil iletişim dünyayı sardı

3. nesil iletişim dünyayı sardı

Türk Telekom operatörlere hala 3. Nesil lisansı vermezken dünyada bu hizmeti veren ülke sayısı 42’ye opertör sayısı ise 100’e yükseldi.

2005 Aralık ayında 6 yeni oparatörün daha WCDMA altyapısını ticari olarak hayata geçirmesi ile 42 ülkede bu hizmeti veren kurum sayısı 100’e ulaştı. Türkiye’de operatörler Türk Telekom’un 3. Nesil lisanslarını henüz vermemesi nedeniyle WCDMA üzerinden yeni nesil hizmetleri başlatamazaken, Tacikistan’dan Filipinler’e, Brunei’den Umman’a kadar pek çok gelişmekte olan ülke bu teknolojileri hayatlarına sokmaya hazırlanıyor.

2004 yılı sonunda WCDMA altyapısı üzerinden ticari hizmet veren ükle sayısı 28 operatör sayısı ise 60’dı. Ülke bazında yüzde 50, operatör bazında ise yüzde 66 oranındaki büyüme hızının 2006 yılında da sürmesi bekleniyor.

Dünya’da hızlı büyüme sürerken Türkiye henüz 3. nesil hizmetlerle tanışabilmiş değil. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın 2005 Kasım ayında, Türk Telekom’un 3. Nesil lisanslarını 2006 yılı içerisinde vereceğini duyurmasının ardından, operatörler lisansların dağıtlacağı günü beklemeye başladılar.

Dünya’da ise durum oldukça farklı Japonya, Kore ve Batı Avrupa’dan sonra gelişmekte olan ülkeler de hızla 3. nesil teknolojilerle tanışıyorlar. 2005 yılının son ayı içerisinde pek çok ülkeden 3. nesil lisanları ve ticari hizmetler konusunda açıklamalar geldi. Bu ülkeler arasında Flilipinler, Şeysel Adaları, Umman ve Venezuella gibi telekom alanında bizden geri olduğunu düşündüğümüz ülkeler de yer alıyor.

FİLİPİNLER
Filipinler telekom kurumu Ulusal Telekom Komisyonu, 2 Ocak 2006 tarihinde 4 yerel şirkete 3. nesil lisansı verdi. Mevcut GSM operatörleri Smart, Digitel ve Globe’un yanı sıra piyasaya yeni giriş yapan Cure şirketleri ülkenin 3. nesil cep telefonu ağını taşıyacak kurluşlar olacak. Lisans alan şirketlerden Smart, 3 Nesil testlerini tamamladığını ve yakında resmi hizmete başalayacağını duyurdu.

ŞEYSEL ADALARI
Şeysel Telekom, ülkede WCDMA mobil hizmetleri başlatmaya hazır olduğunu açıkladı. Airtel adıyla 7 senedir GSM hatlarının dışında karasal hat hizmeti de veren kurum, 3. nesil hizmetlerin daha fazla sayıda adayı kapsaması için altyapı çalışmalarını sürdürüyor.

UMMAN
Umman’lı GSM operatörü Nawras, mobil ağı üzerinden ilk 3. nesil aramayı gerçekleştirdi. Halen EDGE altyapısı üzerinde hizmet veren Nawras, 3. nesil lisansını da elinde bulunduruyor. Altyapı çalışmalarında Ericsson’la çalışan şirket sınırlı sayıda müşteriyi 2006 yılının ilk çeyreğinde 3G abonesi olarak kabul edecek.

İSRAİL
3. Nesil teknolojileri yakından takip eden İsrail’de GSM opertörü Orange 21 Aralık’ta bir açıklama yaparak 3. nesil ağlara abone olan kullanıcı sayısının 100 bini aştığını duyurdu. İsrail’de 3. nesil hizmet vermeye 2004 yılında başlayan Orange iki sene içerisinde ulaşılan rakamın tatmin edici olduğunu düşünüyor.

MACARİSTAN
Vodafon, Macaristan’daki 3. Nesil hizmetini 19 Aralık tarihinde başlattığını açıkladı. Hizmet ilk Vodafone Mobile Connect veri kartı kullanılarak olarak yüksek hızlı internet erişimi için verilecek. Şu an için sadece Budapeşte’de başlatılan servis 6 ülkede roaming hizmetlerini de kapsıyor. Macaristan Vodafon tarafından yapılan açıklama da, kapsama alanı ve hizmet yelpazesinin 2006’nin ilerleyen aylarında genişletileceği belirtiliyor.

VENEZUELLA
Venezuella’lı GSM operatörü Movistar 14 Aralık 2005 tarihinde, 3. nesil CDMA2000 altyapısının ticari lansmanını 26 kenti kapsayacak şekilde gerçekleştirdi. Ülke çapında hizmet veren ağın altyapısı Lucent tarafından gerçekleştirildi.

YENİ ZELANDA
Yeni Zelanda Telekom, 14 Aralık tarihinde vatandaşlarının yaz tatillerini geçirirken genş bant mobil erişimden mahrum kalmamaları için ülkedeki tatil yörelerine 1.7 milyon dolarlık ekstra 3. nesil yatırımı yaparak kapsama alanlarını genişlettiğini duyurdu. Güney yarım kürede bulunan Yeni Zelanda’da yılbaşı dönemi aynı zamanda yaz tatiline denk düşüyor.

MALEZYA
Maxis Communitions şirketi 2005 yılı Haziran ayında başlattığı 3. nesil hizmetlerini Aralık ayı içerisinde ülkenin Penang bölgesine kadar yaydığını açıkladı. 3. Nesil iletişim altyapısına 106 milyon dolar harcayan Maxis, turizm ve endüstri bölgesi olan Penang’a ulaşarak kullanıcı sayısını artırmayı hedefliyor.Eklenme tarihi: 05.01.2006
Kaynak: Ntvnmsnbc

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: