Apple iPhone'a mahkeme yolu göründü!

Apple iPhone'a mahkeme yolu göründü!

Apple'ın yeni cep telefonuna verdiği "iPhone" ismi şirketin başını derde soktu. Silikon Vadisi'nin devlerinden Cisco, iPhone isminin kullanım hakkının kendilerinde olduğunu ileri sürerek Apple'ı dava etti. Apple'ın iki gün önce tanıtımını yaptığı ve mobil telefon sektöründe devrim yaratacağı ifade edilen "iPhone"un yol açtığı yankılar teknoloji dünyasında olduğu gibi finans dünyasında da sürüyor.

Ancak görünen o ki, ürünün yol açtığı bu yankılar mahkeme salonlarına da yansıyacak. Zira, Apple'ın başı "iPhone" un adıyla sıkıntıya girmiş durumda. Teknoloji dünyasının devlerinden Cisco, Apple'ın yeni mobil telefonuna verdiği iPhone isminin kullanım haklarının kendilerine ait olduğu gerekçesiyle San Francisco Federal Mahkemesi'nde Apple aleyhinde dava açtığını duyurdu. Cisco'nun Hukuk Bölümü Başkanı Mark Chandler yaptığı açıklamada, "Apple'ın yeni telefonu gerçekten çok heyecan verici ancak bu durum onlara bize ait olan bir markayı kullanma hakkını vermez" dedi.

Apple iPhone


Gün sonuna kadar izin
Verilen bilgilere göre Cisco, "iPhone" isminin kullanım haklarını 2000 yılında satın aldı. Şirket, daha sonra bu ismi geliştirmekte olduğu yeni nesil internet telefonlarında markalaştırmak için harekete geçti. Üç hafta önce ise bu ürün grubunun ilk cihazları Cisco tarafında satışa sunuldu. Şirketin iPhone adıyla satışa sunduğu cihazlar hem internet üzerinden (VoIP), hem de sabit hat kullanarak iletişim sağlıyor. Bu nedenle Apple'ın üç gün önce Cisco'nun kullandığı isimle yeni cep telefonunu tanıtması, Cisco'lu yetkilileri çileden çıkardı. Cisco lansmanın yapıldığı gün Apple avukatlarını gün sonuna kadar lisans konusunda şirketin şartlarına uymaları, aksi halde mahkemeye gidecekleri konusunda uyardı. Apple tarafından bu yönde herhangi bir adım atılmayınca Cisco mahkemenin yolunu tuttu. iPhone isminin iki şirketi mahkemeye düşürdüğü haberinin duyulması üzerine ise Apple hisseleri bir anda yüzde 1.3 değer yitirdi.

Dava mantıklı değil
Cisco yetkilileri yaptıkları açıklamada Apple'ın, iPhone adını kullanabilmek için önceden kendilerine başvurduğu ancak isim hakkı konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmadığına işaret etti. Açıklamada, Silikon Vadisi'nden iki büyük şirketin daha bu adı kullanabilmek için uzun zamandır Cisco'yla müzakerede bulunduğu ancak bu şirketlerle de herhangi bir anlaşmaya varılamadığı ifade edildi. Apple ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada isim benzerliğini kabul etmekle birlikte iki ürünün farklı olduğu için Cisco'ya herhangi bir zararın gelmeyeceğini ileri sürdü. Apple Sözcüsü Natalie Kerris, Cisco'nun açtığı davayı "aptalca" nitelendirerek, "Apple, iPhone ismini bir mobil telefon için kullanan ilk şirkettir. Bu anlamda dava gerekçesi çok mantıksız. Her türlü yasal mücadeleye varız" diyerek Cisco'ya meydan okudu.Eklenme tarihi: 14.01.2007
Kaynak: Sabah

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: