Ceplerde trojan tehditi

Ceplerde trojan tehditi

İnternet kullanıcılarının kaynağını bilmedikleri mailleri açmaları veya güvenilir olmayan sitelerden indirdikleri dosyalar nedeniyle bilgisayarlara bulaşan trojan dosyalar, cep telefonlarını da tehdit ediyor.

Fırat Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hasan Balık, bilgisayarların gelişimine paralel olarak işletim sistemi bulunan cep telefonlarının da ortaya çıktığını ifade eden Balık, "Cep telefonları aracılığıyla güvenilir olmayan sitelerden indirilen dosyalara veya telefona gelen kısa mesaj veya görüntülü mesajlara bu dosyalar yerleştirilmiş olabilir. Mesajı açtığınızda "Mesaj iletiminde hata" gibi uyarı gelmesine rağmen dosyalar, telefonunuza girmiş, yazılımına göre yapması istenen görevleri yerine getirmeye hazır hale gelmiştir. Virüs, yazılımı yapan kişinin isteğine göre, cep telefonunun bataryası ve sim kartı takılı olmak şartıyla kapalı dahi olsa WAP veya GPRS özelliği kullanarak internete girebilir, konuşmalarınızı, bulunduğu ortamdaki konuşmaları ve görüntü kayıtları yapabilir, bunları sahibine gönderebilir" dedi.

Balık, insanların teknolojiden faydalanmalarını kabus haline getirebilecek tüm virüs tiplerinden korunmanın en iyi yolunun, kesinlikle bilinmeyen kişilerden gelen mail veya mesajların açılmaması, bilinen kişilerden gelen mail veya mesajlarda da "İletimde veya yüklemede hata" uyarısını görmeleri halinde bilgisayar veya cep telefonlarını kontrol ettirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.Eklenme tarihi: 22.12.2005

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: