Avea şebekesini Nokia ile yeniliyor

Avea şebekesini Nokia ile yeniliyor

Nokia ve AVEA, yeni nesil cep telefonu santralleri olarak tanımlanan Nokia’nın MSC Sunucusu 3GPP uyumlu bilgisayar tabanlı mobil servisler anahtarlayıcıları kurulumu için üç yıllık bir çerçeve anlaşması imzaladı. AVEA’nın Türkiye’nin ilk Yeni Nesil Şebekesi’ni yaratarak kendi şebekesini yenileme planının temelini Nokia’nın Yeni Nesil Santralleri oluşturuyor.

Avea’nın, baz istasyon sayısını yıl sonuna kadar 7,650’ya çıkararak, nüfusun % 86'sını kapsama alanı altına alacağı ve 50 milyon doları sistem iyileştirmesi olmak üzere, 300 milyon dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.

AVEA Genel Müdürü Cüneyt Türktan konu ile yaptığı açıklamada

Stratejik şebeke modernizasyonu için Nokia’nın MSC Sunucu Sistemini seçen AVEA, Nokia ile arasındaki işbirliğini bir adım öteye taşımaktan memnuniyet duymaktadır. Nokia’nın bilgisayar tabanlı santralleri sayesinde AVEA, operasyon ve sermaye harcamalarından tasarruf etmekle kalmayacak gelecekte GSM, 3G ve Sabit-Mobil Yakınsama hizmetlerini destekleyebilecek ve abone kapasitesini önemli ölçüde artıracaktır.

dedi. Nokia Türkiye’nin Genel Müdürü Murat Kırçuval ise konu ile ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı:

AVEA’nın Bas Konuş ve Presence (Elverişlilik) çözümlerinin tedarikçisi olarak oynadığımız rolü daha da sağlam temellere oturtmaktan ve işbirliğimizi şimdi de bilgisayar tabanlı cep telefonu santrallerine taşımaktan çok memnunuz. 3GPP 4 ve 5 Releases temelli Nokia MSC Sunucu Sistemi AVEA’nın ses, veri ve sinyal trafiğini IP/MPLS altyapısı üzerinden taşımasına olanak verecek ve daha da önemlisi AVEA’ya Yeni Nesil Şebeke hizmetlerine hazırlanması için gerekli araçları sağlayacaktır.

MSC Sunucu Sistemi Nokia’nın Unified Core Network hizmeti sayesinde, AVEA ileride operasyon ve sermaye harcamalarından önemli ölçüde tasarruf sağlayacak. Nokia’nın “Unified Core Network” hizmeti sabit -mobil yakınsaması, 3G (üçüncü nesil), VoIP, WIMAX gibi yeni nesil erişim teknolojilerinin yanı sıra günümüz teknolojileri olan GSM, UMA, IMS, SIP ve Voice over IP uygulamalarını destekleyecek ortak bir şebeke mimarisi sağlama kapasitesine sahip.

Bilgisayar tabanlı cep telefonu santrali kullanımı ve IMS sayesinde Nokia kullanıcılara sorunsuz mobil ve sabit hat yakınsama hizmetleri sunuyor. 100’ün üstündeki bilgisayar tabanlı cep telefonu santrali müşterisi ve 50’nin üstünde canlı/kullanımdaki şebekesi ile Nokia şüphesiz dünyanın en deneyimli bilgisayar tabanlı mobil santral tedarikçisi konumunda. 20 yakınsama denemesine sahip olan ve kişisel VoIP ve mültimedya hizmetleri sunan Nokia, aynı zamanda sabit hat şebekelerinin yenilenmesi ve WLAN gibi erişim teknolojilerinin kullanımı için gerekli ortamı hazırlıyor.Eklenme tarihi: 24.10.2006
Kaynak: turk.internet.com

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: