Sözlük ve yazım kılavuzu 'cep'te

Sözlük ve yazım kılavuzu 'cep'te

Türk Dil Kurumu'nun yeni uygulaması kapsamında Güncel Türkçe Sözlük, Yazım Kılavuzu ve Kişi Adları Sözlüğü cep telefonlarına taşınacak.

TDK'nın, Türkçe'nin bütün ortamlarda geliştirilmesi ve kaynakların herkesin kullanımına açılmasına yönelik girişimleri kapsamında geliştirilen çalışmayla merak edilen kelime ve kişi adları cep telefonu aracılığıyla öğrenilebilecek. Kelimenin adının yanı sıra söylenişi, kökeni ve örnek cümle de cep telefonunun ekranında görülebilecek.

TDK Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, yeni uygulamanın WAP olarak bilinen, ancak TDK tarafından Kablosuz Erişim Düzeni şeklinde adlandırılan sistem aracılığıyla kullanıldığını anlattı.

TDK WAP

İnternet bağlantısı gerçekleştirilebilen telefonlardan ked.tdk.org.tr ya da wap.tdk.org.tr adresine girildiğinde kurumun özel sayfasına bağlanıldığını belirten Akalın, seçenekler yardımıyla Güncel Türkçe Sözlük, Yazım Kılavuzu ya da Kişi Adları Sözlüğü'ne giriş yapılabildiğini belirtti.

Aranılan kelimenin ekrana yazılarak, 'ara' seçeneği yardımıyla kısa sürede bilgiye ulaşıldığını kaydeden Akalın, sayfada, Türkçe karakterler bulunmayan cep telefonları içinde uygulamanın gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan seçeneklerin bulunduğunu anlattı:

''Dünyanın neresinde, hangi koşullarda olursak olalım, bir sözcük aklımıza
takılırsa, tıpkı şu sıralar yayınlanan reklam filmindeki gibi, anlamına kolayca
ulaşabileceğiz.

Reklam filminde delikanlı 'nobran' sözcüğünün anlamını merak ediyor, herkesi arıyor. Bu uygulama sayesinde sözcüklerin anlamını cep telefonu aracılığıyla kısa sürede öğrenebiliyoruz.

Ne anlama geldiğini bilmediğimiz kelimeler nedeniyle çıkan tartışmalar ve hatta kavgalar bile bu yolla önlenebilir, sözcükleri bilerek kullanmamızın ve daha iyi iletişim kurmamızın önü açılır.''

Akalın, sanal ortama aktarılması çalışmaları süren terimler sözlüğü ile bölge ağızları söz varlığı, deyimler, tarihsel Türkçe sözlük, atasözleri ve kısaltmalar gibi çeşitli alanlarda yürütülen çalışmaların bu hizmetin kapsamı içinde yer almasını planladıklarını açıkladı.Eklenme tarihi: 20.10.2006

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: