Engellilere mobil iletişim çözümü

Engellilere mobil iletişim çözümü

IBM’in İngiltere’deki yazılım laboratuvarında staj yapan öğrenciler, işitme engellilerin mobil iletişim araçlarından yararlanabileceği bir çözüm geliştirdi. LAMA (Location Aware Messaging for Accessibility / Konuma Duyarlı Bilgi için Mesajlaşma) adlı çözüm, işitme engellilere, o an bulundukları mekanla ilgili bilgileri kısa mesajla gönderme yöntemiyle çalışıyor.

Sistem sayesinde mekanla ilgili güncel bilgileri alabilen işitme engelli kullanıcılar, telefonlarına gönderilen mesajlarla olası acil durumlardan haberdar olabiliyor.

LAMA LAMA ile gönderilen bilgiler arasında, tren ve uçak kalkış saatleri, rötar ya da sefer iptalleri, seferin kalkacağı peron ya da kapı bilgisi, iş yerlerinde yangın alarmları, genel anonslar, spor karşılaşmalarında skor bilgileri, spor salonunun acil çıkış bilgileri, alışveriş merkezlerinde promosyon ve indirim duyuruları yer alıyor. Halen İngiltere’de pilot uygulamaları sürdürülen çözüm, bir süre sonra diğer pazarlarda da kullanıma sunulacak.

IBM’in toplumsal sorunlara yönelik AR-GE faaliyetleri kapsamında geliştirilen LAMA çözümü, üniversite öğrencilerinin yazılım geliştirme projelerini desteklemek için kurduğu Extreme Blue programı kapsamında geliştirildi. Çözüm, cep telefonlarını ve dolayısıyla kullanıcıların bulunduğu mekanı, GSM şebekesi aracılığıyla tanıyor. Kullanıcılara havaalanı, tren istasyonu gibi farklı mekanlara göre hazırlanmış bilgileri, GPRS, Bluetooth ya da SMS yoluyla gönderen LAMA, bu sayede işitme engellilerin pek çok kritik bilgiyi cep telefonu vasıtasıyla öğrenebilmesini sağlıyor.Eklenme tarihi: 29.09.2006

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: