Motorola telefonlarda işletim sistemi: Linux

Motorola telefonlarda işletim sistemi: Linux

Dünyanın iki numaralı cep telefon üreticisi Motorola, telefonların çoğunda sadece Linux işletim sistemi kullanmayı hedeflediğini açıkladı.

Motorola Linux tabanlı telefonları 2000'li yıllarda yapmaya başladı. O dönemde, Çin hükümetinin açık mimari yazılımları ve işletim sistemleri tercih etmesi nedeniyle, ilk denemeler başladı.

Şu anda pazarda en yaygın işletim sistemleri Symbian ve Windows Mobile. Özellikle Symbian, Nokia tarafından daha çok destekleniyor. Linux'un pazar payının az olmasına karşın birçok avantajı var. Açık mimari bir yazılım olduğundan, cep telefonu üreticisi, yazılım yazdırma konusunda birçok alternatife sahip. Bu sayede istediği yazılım firmasından destek alarak, ürünleri hızlı bir şekilde piyasaya sürebiliyor.

Ayrıca Motorola'nın uydu alıcıları gibi başka ürünleri de Linux ile çalışıyor. Bu şekilde entegre ev çözümleri yaratmak da mümkün gözüküyor.Tüm bu teknik farkların dışında, Motorola'nın rakibi Nokia'nın Symbian işletim sistemini desteklemesi de önemli bir detay.

Farklı ülkelerdeki satış kanalları telefonların üzerine kendi pazarlarına ait yazılım çözümü koymayı istiyorlar. Bu tür bir yaklaşımın satışlarını artıracağını düşünüyorlar, bu nedenle Linux çözümüne daha sıcak bakıyorlar.Eklenme tarihi: 06.09.2006
Kaynak: CNN TÜRK - Gökhan Özçevik

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: