Cep telefonlarına virüs tehditi

Cep telefonlarına virüs tehditi

Mcafee tarafından yapılan açıklamada cep telefonlarına gelen virus tehditinin şekil değiştirdiği açıklandı. Yeniden isimlendirilen ve SMiShing olarak adlandırılan yeni virus, SMS ile gelen text mesajlarının taşıdığı linklerle, “Truva Atı” yüklü sitelere yönlendirme yapıyor. SMiShing daha önceki versiyonunda eposta yolu ile “Oltalama- Phishing” olarak adlandırılan tipin SMS versiyonu olarak gösteriliyor.

Intellect’in Türkiye dağıtıcısı olduğu Mcafee, 25 Ağustos 2006 Cuma günü, Mcafee yaptığı açıklama ile yeni tip bir virüsün önümüzdeki günlerde cep telefonu kullanıcılarını etkisi altına alacağını açıkladı. Oltalama-Phishing diye bilinen ve şu ana kadar epostalarda aktif olan virusün SMiShing adı verilen yeni türü SMS versiyonu ile gündemde. SMiShing önümüzdeki günlerde Cep telefonu kullanıcılarını etki altına alacağa benziyor.

Bazı cep telefonu kullanıcıları “Arkadaşlık sitemize kaydınızı onaylıyoruz, Günde 2 dolar ödemeniz var. Ödemediğiniz takdirde siparişiniz iptal edilecektir şeklinde bir SMS mesajı ile karşılaşıyorlar. Alınan SMS, bir web sitesine yönlendiriyor ve web sitesine yönlenen kullanıcılar farkında olmadan Truva atı-Trojan olarak adlandırılan virüsü web uyumlu telefonlarına indiriyorlar.

Bundan sonraki süreçte cep telefonu sahibinin kontrolünden çıkarak saldırganların kontrolüne açık hale geliyor. SMiShing, aslında elektronik ortam saldırganlarının zararlı kod enjekte ederek cep telefonu ve mobil cihazlara da kolayca ulaştığının bir göstergesi.Eklenme tarihi: 02.09.2006
Kaynak: turk.internet.com

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: