Cep telefonları ile ilgili yasal düzenleme!

Cep telefonları ile ilgili yasal düzenleme!

Telekomünikasyon Kurumu (TK), cep telefonlarının kayıt altına alınmasına yönelik yönetmelik taslağını web sayfasında kamuoyu görüşlerine sundu.

Kayıt dışı cep telefonuna sahip vatandaşlar GSM işletmecilerinin abone merkezlerine başvurarak cihazlarını kayıtlı hale getirecekler. Bu işlem için her bir cep telefonundan 5 YTL tahsil edilecek. Faturası bulunmayan kayıt dışı cihazlardan tahsil edilecek 5 YTL miktarındaki ücretin 4 YTL’si tahsilattan sonraki 10 iş günü içerisinde TK’nın hesaplarına aktarılacak.

Kayıt dışı cep telefonların kayıt altına alınmasını öngören düzenleme TK tarafından hazırlanan, “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmelik” başlıklı taslağın önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Yönetmelik taslağına göre aboneler; çalınma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkması durumuna karşı cihazlarını blokaj altına aldırmak için, öncelikle Kurum bilgi ve ihbar merkezine SMS mesajı göndererek kayıt yaptırabilecekler.


Cihazlarını haberleşmeye kapattırmak isteyen aboneler, TK’nın bilgi ve ihbar merkezine SMS göndererek kayıt yaptırmışlarsa, doğrudan ihbar merkezini aramak suretiyle; kayıt yaptırmamışlarsa, Cumhuriyet Savcılıkları kanalıyla başvuruda bulunacaklar.Eklenme tarihi: 27.09.2005

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: