'Akıllı cep' rekabeti satışı ikiye katlıyor

'Akıllı cep' rekabeti satışı ikiye katlıyor

Tüm dünyadaki akıllı cep telefonu satışının 2006 yılında geçtiğimiz yılı ikiye katlayarak 100 milyonu aşması bekleniyor.

Akıllı cep telefonlarının özellikleri bilgisayarları aratmıyor. E-posta ve ofis uygulamaları yetenekli cep telefonlarının en önemli özelliği. Özellikle iş dünyası bu tür telefonlara ilgi gösteriyor. 2005 yılında tüm dünyada 53 milyon adet cep telefonu satılırken 2006 yılında bu rakam iki katına çıkarak 106 milyona ulaşması bekleniyor. Satış artışında yeni model ve markalarla seçeneklerin artması ve telefonların ucuzlamasının etkili olduğu görülüyor. Giriş fiyatları 300 doların altına düşmeye başladı. Telefonun yetenekleri arttıkça fiyatı da artıyor. Ancak özellikleri bilgisayara benzedikçe virüs ve güvenlik problemleri de peşinden geliyor. Akılı cep telefonlarını mobil ortamda çalışanlar kullanıyor. Doğrudan kablosuz ağa veya baz istasyonu üzerinden internete bağlanma özelliğine sahip oluyor.

Bankalar kullanıyor
Garanti Bankası üst düzey yöneticileri ve banka müdürleri BlackBerry kullanıyor. Bu sayede müşteri bilgilerine ve epostalarına anında ulaşıyor. SIM kartı çıkartıldığında telefonun içindeki kişisel bilgilere erişilemiyor. Turkcell ve Avea kurumsal ve bireysel BlackBerry hizmeti veriyor. Kurumsal hizmet için özel anlaşmaya göre tarife yapılıyor. Bireysel için özel aylık tarife uygulanıyor.Eklenme tarihi: 01.08.2006
Kaynak: Sabah - Timur Sırt

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: