3G için 'tek tip cep telefonu' önerisi

3G için 'tek tip cep telefonu' önerisi

GSM Association, üçüncü kuşak (3G) mobil hizmetlerin gelişmekte olan ülkelerde yaygınlaşması için, tek tip bir 3G cep telefonunun kampanyalarda kullanılmasını istiyor.

3G GSM operatörlerinin kurduğu GSM Association (GSB Birliği), üçüncü kuşak cep telefonlarının teşvik edilmesini amaçlayan ’3G for all’ (Herkese 3G) adlı bir programı hayata geçiriyor. Programın amacı üçüncü kuşak cep telefonu teknolojilerini ve mobil internet servislerini gelişmekte olan ülkelere yaymak. Birlik, cep telefonu üreticileriyle işbirliği içinde düşük maliyetli tek tip bir 3G cep telefonun geliştirilmesi için hazırlık içinde.

GSM Birliği’nin ’3G for all’ programı çerçevesinde, cep telefonu üreticileri tek tip ve düşük maliyetli bir 3G cep telefonu üretecek. Bu prototip cep telefonunda birtakım teknik özellikler standart olacak. Cep telefonu üreticilerinin maliyetleri ortak havuzdan yürüterek, fiyatları biraz aşağı çekmeleri sağlanacak. 3G’nin en güçlü uygulayıcısı Hutchison’ın sponsoru olduğu program, Ekim ayında Singapur’da yapılacak 3G Konferansı’nda duyurulacak.

Dakikada 1000 kişi yeni hat alıyor
Dünyada 72 milyon 3G kullanıcısı bulunuyor. Ancak bu rakam GSM Birliği için oldukça düşük bir düzey. GSM operatörleri, 3G’nin 2007’de çok daha geniş kitlelere yayılmasını hedeflemiş, ancak bazı gelişmekte olan pazarlarda geçiş yavaş kalmıştı. Dünyada 2 milyar GSM kullanıcısı bulunuyor. Dakikada bin kişinin yeni bir mobil hat için başvurduğu düşünülüyor.Eklenme tarihi: 17.06.2006

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: