Sabit telefonda mobil hizmet dönemi

Sabit telefonda mobil hizmet dönemi

Türk Telekom sabit hatlarda başlatacağı üç yeni katma değerli hizmetle Türk tüketicisine çağdaş ve üstün kaliteli iletişim olanağı sunuyor. TT Sesli Mesaj, TT Aile Kart ve TT SMS hizmetlerini devreye sokacak olan Türk Telekom bunun sadece bir başlangıç olduğunu belirtti.

Şimdiye kadar internetten sesli iletişime kadar sunduğu hizmetlerle Türkiye’de sabit iletişimin temel sağlayıcısı olan Türk Telekom, ürün yelpazesini genişletiyor. Yeni hizmetleri TT Sesli Mesaj, TT Aile Kart ve TT SMS ile birlikte sabit hatların kullanım alanını genişletmeyi hedefleyen Türk Telekom, mobil telefonların bazı avantajlarını sabit hatların ortamına taşıyacak.

Doany: “ Bu sadece bir başlangıç”
Paul DoanyKonuya ilişkin bir açıklama yapan Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany, yeni ürünlerin sabit hatlarda bir devrim başlattığını belirtti. Doany: “Türk Telekom’un özelleştirme sürecinde ve sonrasında ifade ettiğimiz gibi, hedefimiz Türk Telekom’u içeride ve dışarıda rekabet edebilecek, rekabetçi fiyatlarla yeni ürün ve hizmetler sunan dünya çapında bir telekomünikasyon şirketine dönüştürmek üzere, yönetimine, çalışanlarına, ve teknolojisine yatırım yapmaktır. Türk Telekom daha fazla müşteri odaklı bir şirket olacak. Bu bizim en önemli itici gücümüz ve öncelikli alanımız. Bugün burada Türk tüketicilerine sunduğumuz katma değerli yeni ürünler, Türk Telekom’un bu vizyonunu gerçekleştirmek için kararlılığımızın sadece birer örneğidir” dedi.

Doany, Türk Telekom’un bir diğer hedefinin kullanıcısına en uygun tarifelerle ürünler sunmak olduğunu belirtirti: “Bu çerçevede çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Telekomünikasyon Kurumu ile oluşturduğumuz uyumlu ve etkin işbirliği ortamı sayesinde çok kısa zamanda mevcut ve planlanan ürün ve fiyat tekliflerimiz konusunda önemli aşamalar kaydedeceğimize inanıyorum.”

Sabit hatlarda mobil hizmetler
Türk Telekom’un çok kısa sürede hayata geçirdiği bu üç hizmet, kullanıcıların sabit hatlara bakışını değiştirecek. Bugüna kadar sadece mobil telefonlarda bulunan bazı hizmetler artık Türk Telekom’un sabit hatlarında da kullanılabilecek.
Bu hizmetlerden ilki, yerinde olmayan, telefona cevap veremeyen, ya da meşgul durumdaki sabit hat kullanıcılarının, sesli mesaj kutusu aracılığı ile çağrıları cevaplandırabilmesine, mesajlardan ve arayan kişilerden haberdar olabilmesine imkan veren TT Sesli Mesaj hizmeti.

TT Sesli Mesaj hizmetinin Standart Mesaj Kutusu herkese açık ve ücretsiz ve bir hizmet olarak sunuluyor. Bundan böyle sayısal santral müşterilerinin tamamı Türk Telekom Müşteri Hizmetleri’ni (444 1 444) aramak kaydıyla telefonlarını sesli mesaj kutularına yönlendirebilecekler. Daha yüksek hafıza kapasiteli ve daha fazla özelliği bulunan Ekstra Mesaj Kutusu ise bağlı bulunulan Telekom Müdürlüğü’ne baş vurmak yoluyla alınabiliyor. Ekstra mesajların bulunduğu sesli mesaj hizmeti sayesinde aile bireylerinin her birine ayrı sesli mesaj kutusu açılıyor. Telefondan aradığı kişiye ulaşamayanlar, ailenin sadece istedikleri bireyine mesaj bırakabiliyor. Ailenin bireyleri de bu mesaja başkası dinlemeden, kendi kullanıcı adı ve şifresiyle güvenli bir biçimde ulaşabiliyor.

Ekstra Mesaj kutusu özellik ve fiyatları ise şöyle:
Ekstra Mesaj Kutusu Kapasite Aylık Ücret
Bireysel Mesaj Kutusu 2 MB (ortalama 30 saniyelik yaklaşık 17 mesaj) 1 YTL
Aile Mesaj Kutusu 5 MB (ortalama 30 saniyelik yaklaşık 42 mesaj) 2,5 YTL
Profesyonel Mesaj Kutusu 10 MB (ortalama 30 saniyelik yaklaşık 85 mesaj) 4,2 YTL

Türk Telekom’un hemen devreye soktuğu ikinci hizmet ise TT Aile Kart. Üzerindeki chip’te müşteri bilgileri bulunan bu kart sayesinde, Türkiye genelindeki tüm ankerörlü telefonların yüzde 86’sına denk gelen 70 bin telefondan gerçekleştirilecek aramaların ücretleri kartın bağlı olduğu sabit hat telefonuna yansıtılabilecek. TT Aile Kart özellikle ailelerinden uzakta eğitimini sürdüren öğrencileri ve askerlik görevini yapan kullanıcıları hedef alıyor.

Kartı kullanmak için sabit bir telefona sahip olmak yeterli. Bir sabit hatta 4 taneye kadar TT Aile Kart alınabiliyor. TT Aile Kart kullanıcıları, başvuru sırasında belirlenen limit dahilinde, Aile Kart hizmeti veren ankesörlü telefonlardan herhangi bir GSM, şehiriçi, şehirlerarası ve milletlerarası telefonu arayabiliyor. Yapılan görüşmelerin ücreti ise Aile Kart’ın bağlı olduğu sabit hatta yansıtılıyor.

Bugüne kadar sadece cep telefonlarında kullanılan kısa mesaj gönderme hizmetinin sabit telefonlardan da gerçekleştirilmesini sağlayan TT SMS hizmeti Temmuz ayının ikinci yarısında hizmete açılacak. TT SMS hizmeti sayesinde sabit telefondan sabit telefona ya da GSM telefona mesaj gönderilebilecek ve mesaj alınabilecek. Ayrıca sabit telefondan e-mail adresine ve faks numaralarına da mesaj gönderilebilecek.

TT SMS hizmeti, Türk Telekom Müşteri Hizmetler’ni arayarak açtırılabilen CLIP, yani arayan numaranın görünmesi özelliğine sahip olan ve SMS uyumlu telefon cihazlarından kullanılabilecek. Bir SMS mesajının uzunluğu 160 karakterden oluşuyor. Daha uzun mesajlar yazılması halinde, örneğin 321 karakter, bu 3 SMS mesajı gibi ücretlendirilecek.

TT SMS’in sabit hat faturasına yansıtılacak olan tarifesi ise şöyle:

Sabit Hat’tan Sabit Hat’ta 4,9 YKr
Web’den Sabit Hat’ta 4,9 YKr
Web’den e-posta’ya 4,9 YKr
Web’den Faks’a 4,9 YKr
Sabit Hat’tan GSM’e ve web’den GSM’e Hizmetin başlayacağı Temmuz’da açıklanacakEklenme tarihi: 15.06.2006

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: