3G lisansı başka bahara kaldı

3G lisansı başka bahara kaldı

Cep telefonlarında TV yayını ve görüntülü konuşma gibi özellikler sunan üçüncü kuşak lisanslar 2007’ye sarkıyor.

3GTelekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 2006 sonunda ihaleye çıkması beklenen 3’üncü kuşak lisans (3G) çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, ancak pratik olarak hayata geçmesinin 2007’yi bulacağını söyledi.

Superonline’ın 10’uncu kuruluş yılı etkinliklerinde CNBC-E’nin sorularını yanıtlayan Acarer 3G ile ilgili olarak, “Şartname hazırlanacak, ihaleye çıkacak ihaleyi kazanan firmaların kurulum süreci olacak. Kanımca önümüzdeki yıla sarkar” diye konuştu.

Acarer, yurt dışından cep telefonu getirenlerin kayıt dışılık yarattığını, bu kişilerin mutlaka telefonlarını kayıt içine almaları gerektiğini vurguladı: “Kullanıcıların bundan mağdur olmamaları için mutlaka yurt dışında aldıkları telefonların faturalarını mutlaka almaları gerekiyor, gümrükten geçerken aldıkları makinanın değeri 300 Euro’nun altındaysa pasaportlarına bunu kaydettirmeleri gerekiyor, 300 Euro’nun üstündeyse aradaki fark kadar vergi ödeyerek kaydettirmeleri ve daha sonra bunu abone merkezine faturası ve gümrük kaydıyla beraber kaydettirmeli”.

Acarer, numara taşınabilirliği konusunda ise çalışmaların devam ettiğini 2007’de sistemin kurulması için altyapının hazırlanacağını sözlerine ekledi.Eklenme tarihi: 03.06.2006
Kaynak: Ntvmsnbc

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: