Nokia'dan açık kaynak kod

Nokia'dan açık kaynak kod

Açık kaynak kodun önlenemez yükselişine, ister istemez donanım devleri de katılıyor. Son örnek, telefon devi Nokia'dan. Nokia, cepten interneti özgür bırakıyor.

Artık cep telefonu değil de daha fazla özellikli küçük el bilgisayarı tarzı şeyler üreteceğini açıklayan Nokia, son çıkan modellerde de gördüğümüz gibi sözünü tutuyor. Daha fazla özellikli donanım ise elbette daha fazla özellikli yazılım anlamına geliyor. Nokia, açık kaynak kodun önlenemez yükselişine karşı koymak yerine işbirliğine giderek, internet tarayıcısının kodlarını geliştiriciler için açtı. İyi de etti.

Safari de Kullanıyor
Nokia, S60 serisi telefonlarında kullandığı internet tarayıcının temelini oluşturan S60 WebKit'in kaynak kodlarını açtığını duyurdu. Apple'ın Safari WebKit'i üzerine kurulmuş olan teknoloji, bir web sayfasının tamamını küçük ekranda gösterebilme özelliği, DHTML desteği ve Google sayesinde son zamanların modası olan AJAX desteği ile cep telefonu ekranlarını internette dolaşırken rahatça kullanma imkanı sağlıyor.

BSD lisansı altında dağıtılan S60 WebKit, açık kaynak kodların cep telefonu yazılımlarına kadar girdiğinin güzel bir göstergesi. Nokia'nın E ve N serisi telefonları ise gerçek anlamda bir internet tarayıcı taşıyan ilk modeller olacak.Eklenme tarihi: 29.05.2006
Kaynak: Shiftdelete.net

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: