Nokia kenti karasal hatları kaldırıyor

Nokia kenti karasal hatları kaldırıyor

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia'ya ismini veren Finlandiya’nın Nokia kenti, karasal telefon hatları kaldırıyor.

Nokia kent meclisinde alınan kararla belediye çalışanlarına cep telefonu dağıtılacak ve mobil hatlar resmi telefon numarası sayılacak. Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, Finlandiya’nın güneyindeki 28 bin nüfuslu bu kentte bundan 140 yıl önce kereste şirketi olarak kurulmuştu. Ülkenin en büyük gelir kaynaklarından olan kerestecilik yerini son 15 yılda patlama yapan cep telefonu sektörüne bıraktı.

Nokia şirketi, belediyeye 1.300 adet cel telefonu bağışladı. Kasabada faks makineleri karasal hatlara bağlı kalmaya devam edecek.

Nokia şirketi cep telefonu sektörüne girmeden önce, otomobil lastiği, ev tüketici elektroniği cihazları üretiyordu. Şirket, 1998 yılından bu yana ise dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi. Nokia şirketi 1991 yılında Nokia kentinden Espoo’ya taşınmıştı.

Karasal devri kapanıyor
Dünyada mobil hatlar hızla karasal hatların yerini alıyor. Birçok gelişmekte olan ülkede, karasal hatlar için altyapı yatırımlarını karşılamayacak olan hükümetler, mobil hatları destekliyor. Gelişmiş ülkelerde ise sofistike kullanıcılar karasal hatlar yerine, kişiselleştirilmiş ve daha gelişmiş uygulamalara olanak veren mobil hatlara geçiyor. Son yıllarda 3G olarak bilinen multimedya ağırlıklı yeni kuşak cep telefonlarının da piyasaya girmesiyle, mobil hatlar anahat olarak karasal hatların yerini alıyor.Eklenme tarihi: 24.04.2006
Kaynak: Ntvmsnbc

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: