Cep telefonunda yüksek ses şikayeti

Cep telefonunda yüksek ses şikayeti

ABD’de bir ankette, kullanıcıların, yüzde 90’ı diğer kullanıcıların cep telefonunda yüksek sesle konuşmasından şikayetçi. Ancak sadece yüzde 8’i kendisinin de aynı şekilde konuştuğunu kabul ediyor.

Amerika GSM ABD’de Associated Press haber ajansı, internet servis sağlayıcısı AOL ve Pew araştırma şirketinin yaptığı ortak anket, cep telefonu kullanımında kullanıcıların eğilimlerini inceledi. Katılımcıların yüzde 90’ı kullanıcıların toplum içinde cep telefonuyla konuşurken ‘kaba, yüksek sesli ve rahatsızlık verici’ olduğunu düşünüyor. Katılımcıların sadece yüzde 8’i kendilerinin de cep telefonuyla konuşurken şikayet ettikleri gibi rahatsızlık verici olduğunu kabul etti.

Katılımcılar, cep telefonunda yüksek sesle konuşulmasından rahatsız oluyor. Kullanıcılar ayrıca diğer kullanıcıların cep telefonunda yüksek sesle özel hayatlarından ve ilişkilerinden söz etmelerinden şikayetçi.

Ankete katılanların üçte ikisi cep telefonundan vazgeçemeyeceğini vurguladı. Yüzde 26’sı ise cep telefonsuz bir yaşam düşünemediklerini ifade etti. Kullanıcıların yüzde 75’i cep telefonunu acil durumlarda kullanmış olduğunu belirtti. Cep telefonunun en önemli özelliği olarak, kişiye ulaşılabilirliği artırması olarak gösterildi. Bunun sonucu olarak da katılımcıların yüzde 25’i sürekli aranmaktan şikayetçi.

CEP TELEFONUNDA SİYAH-BEYAZ FARKI
Katılımcıların yüzde 28’i cep telefonu kullanmaktan dolayı otomobilin hakimiyetini ikinci plana atıyor, yüzde 36’sı ay sonu faturasını çok buluyor.

Kullanıcılar giderek sade cep telefonlarından kameralı, MP3 çalarlı ve internet erişimli modellere geçiş yapıyor. Gençler ve beyaz olmayan ABD yurttaşları cep telefonunda SMS, kamera ve internet uygulamalarını daha yoğun kullanıyor. Özellikle gençler video oyunları oynamayı seviyor.

SMS, ABD’DE POPÜLER DEĞİL
ABD’de tüm cep telefonu kullanıcılarının üçte biri SMS hizmetini yoğun olarak kullanıyor. SMS, Avrupa ve Asya’da ABD’de olduğundan çok daha popüler. Ancak ABD’de 18-29 yaş aralığında kullanıcıların yüzde 70’i SMS’i sürekli olarak kullanıyor. Aynı yaş aralığında kullanıcıların yüzde 55’i cep telefonundan fotoğraf çekiyor, yüzde 47’si oyun oynuyor ve yüzde 28’si de internete giriyor.

PC, İNTERNET, CEP TELEFONU
Stanford Üniversitesi’nden Dr. Howard Rheingold, cep telefonunun 1980’lerdeki PC, 1990’lardaki internet patlamalarına benzer şekilde, teknoloji kullanımında bir devrim getirdiğini vurguluyor. Cep telefonları, insanlara ölü zamanı aranacak kişilerle iletişim kurarak değerlendirme imkanı tanıyor. İnternet ve fotoğraf makinesi gibi özelliklerin de eklenmesiyle cep telefonu, PC ve internet gibi önceki teknoloji devrimlerini de kendi bünyesinde barındırıyor.Eklenme tarihi: 07.04.2006
Kaynak: Ntvmsnbc

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: