Üçüncü kuşak beşe katlandı

Üçüncü kuşak beşe katlandı

Üçüncü Kuşak (3G) teknolojisinin damga vurduğu bu yılki GSM Kongresi’nde BenQ - Siemens, bu teknolojinin hızını beş - altı kat aşabilen HSDPA destekli telefonu tanıttı.
BenQ-Siemens EF91Geçtiğimiz hafta İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya GSM Kongresi 2006’da, bir yandan yeni teknolojiler tartışılırken diğer yandan üreticiler yeni ürünlerini tanıttı. Fuar alanında sergilenen ürünler arasında özellikle hızlı ve görüntülü iletişim olarak bilinen Üçüncü Kuşak (3G) teknolojisini destekleyen cep telefonları dikkat çekti. Kongrede Nokia, Sony Ericsson, BenQ - Siemens, Motorola ve Samsung gibi üreticilerin tanıttığı ürünlerle birlikte 3G model sayısının tüm dünyada 262’ye ulaştığı bildirildi.

Mobil TV yayını
Bu rakamda, Almanya’da düzenlenecek Dünya Kupası maç yayınlarının da önemli etkisi var. Operatörler ile birlikte üreticiler, 3G ve HSDPA (Yüksek Hızda Veri Paketi İndirme) destekli modellerle Dünya Kupası’nda maçların cep telefonundan izlenmesini sağlayacak.

Henüz Türkiye’de 3G şebekesi için lisan ihalesi yapılmamış olsa da, özellikle Uzakdoğu ülkeleri ve Avrupa’da geçtiğimiz yıl ilgi odağı olan 3G teknolojisi sayesinde cep telefonlarından görüntülü iletişimin yanı sıra, mobil internet şebekesi üzerinden hızlı internet bağlantısı yapılıp, telefondan TV yayınları yüksek kalitede izlenebiliyor. 3G teknolojisi ile 284 Kbps hızına ulaşılabiliyor.

Kongrede ayrıca 3G teknolojisini hız - kapasite olarak neredeyse beşe katlayan HSDPA destekli cep telefonu modeli de tanıtıldı. BenQ - Siemens, 3G destekli ürünlerin yanı sıra HSDPA destekli modeli kongrede sergiledi. BenQ - Siemens EF91 modeli telefon yüksek hızın yanı sıra gelişmiş seviyede pek çok teknolojiyi destekliyor.

1.6 - 1.8 Mbit bağlantı hızına çıkılabilen HSDPA teknolojisi ile geliştirilen EF91, 3.2 megapiksel çözünürlükte kameraya sahip. MP3 çalar fonksiyonu bulunan EF91’de 2 inch boyutunda, 262 bin renkli ekran var. EF91’in pazara Haziran ayında çıkarılması planlanıyor.

BenQ-Siemens EF91 ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınızEklenme tarihi: 25.02.2006
Kaynak: Milliyet

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: