12 MP’lik cep kamerası hayal değil

12 MP’lik cep kamerası hayal değil

Dünyanın önde gelen mobil çip üreticilerinden Texas Instruments’in ürettiği yeni çip mimarisi cep telefonlarına 12 megapiksel fotoğraf kabiliyeti kazandıracak.

Texas Instruments şirketinden yapılan açıklamada yeni çip mimarisinin cep telefonlarının kameralarını güçlendireceğini ve cep telefonlarına film indirmeyi hızlandıracağını duyurdu. Yeni çip sayesinde cep telefonunun fotoğraf makinası fotoğrafları en fazla birer saniye arayla çekebilecek.

Texas Instruments cep telefonu üretmediği için bu yeni çipin kullanıcıya ulaşması için cep telefonu üreticileri tarafından benimsenmesi gerekiyor. Ancak bu noktada soru işaretleri öne çıkıyor. Teknoloji çevreleri 12 MP’lik fotoğraf kabiliyetinin bir cep telefonu için gelecek birkaç yıl için dahi fazlasıyla gelişmiş bir özellik olduğu konusunda birleşiyor.

Piyasadakilerin değerini düşürebilir
Ancak, kimi yorumculara göre, üretici firmalar cep telefonunun asıl işlevinin ikincil işlevlerin gerisinde kalmasını istemeyebilir. Sorun cep telefonu üreticilerinin çip firmalarının öncül teknolojilerini ne hızda uyarlmaları gerektiği.

Üreticiler teknolojiyi adapte eden bir cihazı uygun bir fiyata sattığı takdirde mevcut telefonlarının değerini düşürme riski yaşayacak. Bunu aşmak için telefon üreticilerinin 12 MP’lik bir telefonu çok yüksek bir fiyata satması gerekebilir, bu da satış rakamlarını olumsuz etkiler.

TI yeni teknolojiye OMAP 3 adını koydu. Aynı teknolojinin bir önceki kuşağı olan OMAP 2 çipleri, dünyada sadece Japonya’da satışa sunulmuştu. OMAP 2, cep telefonunda 3.2 MP fotoğraf kamerası ve 3 boyutlu oyun imkanı sunuyor.Eklenme tarihi: 17.02.2006
Kaynak: Ntvmsnbc

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: