Çift işletim sistemi Nokia’da

Çift işletim sistemi Nokia’da

Nokia, hem Symbian işletim sistemi üzerinde çalışan S60 yazılımına, hem de Series 40 cihazlarına ve Nokia İnternet tablet’lerine Microsoft Silverlight teknolojisini ekleyecek. Silverlight desteği, geliştirme uzmanlarına, birden fazla platformda tutarlı ve güvenilir bir biçimde çalışan zengin ve interaktif uygulamalar yaratma olanağı verecek.
Nokia Morph
Microsoft Silverlight teknolojisi
Nokia’nın yazılım stratejisi, çapraz platform geliştirme ortamlarına dayanıyor ve Nokia cihazları genelinde zengin uygulamalar yaratma imkanı sunuyor. Nokia, pazar lideri ve zengin içerikli İnternet uygulama ortamlarını desteklemeyi, ayrıca açık inovasyonu teşvik etmeyi hedefliyor. Şirket, Microsoft ile çalışarak, geliştirme uzmanlarına, S60 lisans sahiplerine ve bütün sektöre önemli fırsatlar ve ek seçenekler sağlıyor.

Çapraz platformlu yazılım
Silverlight, yeni nesil ortam deneyimleri ve zengin interaktif uygulamalar sunmak için kullanılan çapraz tarayıcı ve çapraz platform özellikli bir ek yazılım olarak tanımlanıyor. Silverlight, dünya genelinde halihazırda 8.000’den fazla uygulamayı çalıştırıyor. Ayrıca, Entertainment Tonight, NBA ve NBC Universal gibi kuruluşlarda, müşterilere Web tabanlı deneyimler sunmak için kullanılıyor. Nokia ile yapılan anlaşma, milyonlarca cihazda kullanılmak suretiyle, Silverlight’ın uygulama alanını genişletecek.

Mobil servisler hızlanıyor
Pazar araştırma şirketi Ovum’un konu hakkındaki açıklaması şöyle: “Farklı cihazlar üzerinde çalışan zengin ve Web tabanlı servislere yönelik olarak pazarın açık bir talebi var; ama, bunları geliştirmek, ticari anlamda genellikle zor olabiliyor. Bu anlaşma, Microsoft açısından, Silverlight’ın çok sayıda üretici, platform ve cihaz tarafından kullanılması anlamına geliyor. Nokia ise kendi cihazlarındaki Web çalışma süresi seçeneklerini artırarak, daha fazla geliştirme uzmanına ve uygulamaya hitap ediyor. Bu durum, daha hızlı mobil servislerin yükselmesine yardımcı olacak ve her zaman her yerden cihaz tabanlı bilgi işlem yapılmasını mümkün kılacaktır.”

Daha fazla imkan
Silverlight, bu yıl içinde S60 geliştirme uzmanlarının hizmetine sunulacak. Hemen arkasından, S60 lisans sahiplerine ilk servis verilecek. Böylece, uygulama geliştirme uzmanları, Symbian tabanlı S60’a yönelik daha geniş bir uygulama ortamı portföyüne kavuşacaklar. Bugün, S60 geliştirme uzmanları, C++, S60 Web Run-time, Java dili, Flash Lite from Adobe ve Python kullanıyorlar.Eklenme tarihi: 11.03.2008
Kaynak: Mobiletişim | Mobilize Bilgi

Haberler sayfasına dönmek için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap
* Ad - Soyad: E-Posta:
* Mesajınız: